fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Шибам – најстариот град со “облакодери“ во светот

Објавено

на

Шибам е древен град вo Јемен, прв на светот кој имал градби кои и со изгледот и со функционалноста доста посетуваат на денешните, односно тоа е град заснован на вертикална градба. Прв пат е споменат уште во третиот век пред нашата ера, когa бил главен град на Хадрамаутското Кралство.

Градот се наоѓа во пустина во јеменската мухафаза Хадрамау, а во светот е познат како “Пустинскиот Менхетн“, а и како “Најстариот град на облакодери во светот“.

Ова мало градче се простира на површина 400 х 500 метри и има 7.000 жители и околу 500 древни збиени згради кои имаат од 5 до 11 ката, високи и до 30 метри.

Сите градби се направени од сушена печена глина и слама, а внатрешната конструкција е направена од дрво. Последните катови се премачкани со посебен премаз од вар, за да се спречи оштетување од ретките дождови, а тој премаз треба да се обновува секои 10 до 15 години.

Повеќето градби во Шибам, кои денес може да ги видиме таму, потекнуваат од 16-ти век. За жал, овој град бил погоден од голема поплава во 1532-ра година, кога голем број од зградите се потполно уништени. Сепак, некои се сочувани и обновени, а една од нив е големата џамија изградена од глина која датира од 753-та година.

Шибам од 1982-ра година е сврстен како споменик на светското културно наследство на УНЕСКО, а сигурно и безбедно место за туристи стана дури во 2000-та година. Во 2008-ма година повторно бил погоден од монсуснска бура која предизвикала поплава и доста ги оштетила градбите кои се под закана од уривање.

Photos show what Shibam in Yemen is like as the city crumbles ...The 'Manhattan of the Desert' Shibam, Yemen - Business InsiderShibam Yemen city 15 century !! only mud tower buildings 13 floors ...

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 2 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 3 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 3 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 4 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 5 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 7 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 8 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Македонијапред 10 часа

Владата одобри дневен престој во училиштата и отворање на Дневните центри за лица со попречености

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!