Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Што можеме да научиме додека спиеме?

Објавено

на

  Пред да легнете вечерва, ставете книга под перницата. Следното утро кога ќе се разбудите целата содржина ќе биде во вашето сеќавање. 🙂 Ова веројатно нема да се случи, но не губете надеж. Се чини дека многу работи можат да се научат или барем да се утврдат во сон. Многу од нив зависат од еден факт – звукот. Еве неколку вештини што можете да ги изострите додека спиете.

  Странски зборови

  Во еден неодамнешен експеримент, научниците ангажирали неколку германски говорници да учат холандски јазик, со акцент на вокабуларот. Потоа почекале да заспијат. Она што заспаните Германци не го знаеле, е тоа дека научниците на една група им пуштале аудио снимки од основни зборови на холаднскиот јазик. Втората група не била изложена на тие снимки. Подоцна, кога испитаниците ги тестирале, групата, која била изложена на зборовите додека спиеле, можела полесно да ги препознае и да ги преведе.

  За да бидат сигурни дека наодите се врзани за спиењето, а да не се резултат на будно слушање на зборовите, научниците на другата група им пуштале снимки од зборовите, додека тие се бавеле со нешто друго, на пример шетање. Тие што шетале ни половина не ги запаметиле зборовите, додека тие што спиеле, можеле лесно да ги препознаат и да ги преведат.

  Музички вештини

  Во друга студија, научниците ја научиле групата на испитаници, да свири мелодија на гитара од видео играта Гитар Хироу. Потоа волонтерите отишле на спиење. Кога се разбудиле, биле замолени повторно да ја отсвират мелодијата.

  Испитаниците не знаеле дека едната група била изложена на мелодијата во сон, и таа група ја отсвирела мелодијата многу подборо, отколку тие што ја слушале.

  Место каде што нешто сте оставиле

  Во студија од 2013 година, научниците повикале 60 здрави, возрасни испитаници и ги замолиле на компјутерите да распоредат виртуелни објекти, на одредено место на екранот. Кога одбрале локација и ги поставиле виртуелните објекти, слушнале специфична мелодија. Потоа направиле два експеримента, во кои учесниците, отспале час и половина.

  Во текот на првиот сон, испитаниците заспале без никава мелодија. Во текот на другиот сон, им ја пуштиле мелодијата, која свирела додека ги ставале виртуелните објекти на одредени локации, но никој од испитаниците не се сеќава дека ја слушнал во сон. Не изненадува тоа што памтењето на испитаниците, исчезнало после спиењето. Но, нивното памтење било подобро, откако биле изложени, потсвесно, на мелодијата. Интересно е тоа што нивното памтење било поостро, кога им било речено дека виртуелниот објект има голема вредност.

  Како да се заштитат значајните сеќавања

  Научниците сметаат дека нашите мозоци, користат посебен систем на означување, за да ги одвојат важните сеќавања, од неважните. Во една неодманешна студија, откриено е дека луѓето, коишто слушаат звук, кој е поврзан со нивните сеќавања, дури и оние неважните, биле во состојба полесно да запаметат некои факти. Прво испитаниците биле замолени да ја поместат иконата на екранот од компјутерот, на специфично место. Компјутерот бил програмиран да одсвири звук, откако иконата била преместена. Потоа испитаниците отишле на спиење. Едната група додека спиела, била изложена на звуците, додека другата не била. Испитанците, што биле изложени на звуковите, додека спиеле, ги запаметиле сите икони, еден звук бил доволен за да ги поттурне и другите сеќавања,  додека другата група, воошто не ги запаметила.

  Што навистина се случува во мозозокот додека спиеме?

  Мозочната активност, во текот на ноќта во одредени фази се забавува, а некои од нас, поминуваат повеќе време во фазата, која се нарекува бавно спиење. Бавното спиење е и фазата на сонот, за која научниците веруваат, дека во неа, сеќавањата од краткорочното памтење, се преместуваат во долгорочното памтење, а сето тоа се одвива во префронталниот кортекс.

  Со други зборови, клучот лежи во фазата на бавно спиење – колку побавно спиеме, тоа е подобро и за учење нови вештини, но и за одржувањето на важните сеќавања.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 19 минути

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 1 час

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 2 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 16 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 17 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 19 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 20 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 21 час

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 22 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 22 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Што, како, каде?!пред 23 часа

  Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена