Поврзи се со нас

Занимливости

Што стилот на облекување кажува за човекот?

Објавено

на

Велат, облеката не го прави човекот – човек. Но сепак, таа е првиот начин на невербална комуникација со другите. Пред сѐ, секој има различен моден вкус и право на избор за тоа како сака да изгледа и во што се чувствува најдобро. Следат 10 парчиња облека и нивното модно толкување – што тоа вели за човекот?

Цветни шари за „нежните души“!

Ако носите цветни дезени, веројатно Вие сте „топла и нежна личност“, пишува „Индекс“. Луѓето кои сакаат цветни шари, најчесто се опишуваат како друштвени и пријателски расположени. Постојат дури и некои специфични теории за различните цвеќиња. Наводно, луѓето кои сакаат маргаритки, се радуваат на секое мало нешто во животот, а оние кои сакаат рози се „непоправливи романтичари“. Во секој случај, цветните шарени дезени можат да се носат на маици, фустани, па дури и чевли.

„Луѓе во црно“

Според истражувања на психолозите, доколку некој носи црно, луѓето ќе го доживуваат како сериозен, сигурен и самоуверен. Затоа велат дека црната облека е идеален избор за деловен разговор, но и за – прв состанок. Луѓето кои носат црн костум сакаат да се чувствуваат моќни, а исто така се и бунтовници кои не сакаат авторитети.

Зошто да се вклопите ако можете да се истакнете?

За разлика од луѓето кои претпочитаат црна облека, има и такви кои обожаваат понеобични дезени и кроеви. Тука спаѓа облеката со печати или натписи со некоја порака. А, тоа се духовити луѓе кои знаат добро да се забавуваат и немаат проблем да бидат во средиштето на вниманието.

Спортски стилови

Луѓето кои сакаат спортска облека најмногу ја ценат удобноста и едноставноста и не се оптоваруваат премногу со мислењето на другите. Ако го претпочитате тој стил, веројатно Вие сте „тимски играч“ – верен на оние што ги сака. Освен тоа, луѓето кои се облекуваат спортски се секогаш расположени за нови авантури, енергични се и имаат силен натпреварувачки дух. Со спортски маички и тренерки секогаш ќе бидете во движење, без разлика на надворешните температури.

Трендсетери

Има некои луѓе кои можат да комбинираат нешто навидум некомпатибилно и да се справат со тоа со таква самоувереност, така што и другите ќе сакаат да ги копираат. Можеме да кажеме дека благодарение на нивната креативност и храброст, овие „ексцентрици“ честопати се пред своето време. Но, ним најважно им е да се задоволни во својата кожа. И, навистина, не е лошо понекогаш и Вие да ги копирате, и во облекувањето и во смелиот начин на размислување.

Ретро-стил

Понекогаш Ве привлекува плакарот на Вашата мајка или баба – за „да ископате“ нешто што тие го носеле во младоста. За оние луѓе со ваква страст и носталгија, се вели дека сакаат да се сеќаваат на сè што било убаво и романтично некогаш. Тие сакаат нивната облека да има приказна, па избираат да носат нешто со точки, широки фустани, големи капи и слични украси.

Лежерноста е за оние кои знаат што сакаат!

Некои луѓе сè уште претпочитаат фармерки, маица и патики. Другите нив ги доживуваат како луѓе кои стојат цврсто на земја, знаат што сакаат, но се одликуваат со пристапност.

Преголемото е вистинската големина!

Ако удобните, широки џемпери, дуксерки со длабоки џебови и поголемите панталони или тренерки се Вашиот прв избор, станува збор за практични типови на кои најважно им е облеката да им биде удобна. Тие се водат од разумот и нивните пријатели знаат дека од нив секогаш може да добијат корисни и искрени совети. Тие сакаат големи маици и панталони кои можат „да ги поклопат“ и згреат, особено во студените есенски и зимски месеци

Патики се признак за вечна младост

Доколку патиките се Вашето омилени обувка, веројатно станува збор за „вечно млада личност“, по дух. Заради впечатлив изглед, луѓето честопати посегаат по патики со цик-цак дезен, и црни, бели или беж еднобојни патики кои одговараат на сите комбинации.

Чизми до глужд во кои одот е посамоуверен

Додека во патиките се чувствуваме „лесно како пердув“, чизмите на стапалата даваат чувство на моќ. Голем хит оваа сезона се чизмите до глужд, кои одлично се вклопуваат во сите есенски и зимски комбинации – од здолништа до фустани и фармерки. Може да се избере класичен црн модел, но нешто поинакво, поразлично, посмело.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 11 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 12 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 13 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 15 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 16 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 18 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 18 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 19 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 20 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 20 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена