Поврзи се со нас

Гостивар

Штрајк на СОНК во Гостивар, Амети: Членството е разочарано и нервозно што немаме никаква понуда

Објавено

на

  Вработените во училиштата и градинките четврти ден се во генерален штрајк, со главно барање за покачување на платите. Од Регионалниот одбор на СОНК во Гостивар нагласуваат дека недобивањето на понуда од страна на Владата и Министерството создава големо разочарување и нервози кај членството.

  „Вчера имавме состанок со МОН, на кој бевме повикани мислејќи дека ќе добиеме некаква понуда, да го анализираме по синдикалните организации. Но, отидовме да слушаме само за последиците од штрајкот, дали ќе ги надополнуваме часовите, дека матурантите губат со продолжување на рокови предвидени за матура. Ние сме свесни за тој дел и тоа подобро го знаеме, ние наставниците, отколку тие во Министерството. Ние бараме што поитно да ни дадат некоја понуда, која синдикалните организации ќе прифатат. До сега нема ништо такво. Членството не смо што е разочарано, туку расте и нервозата затоа што не гледаат дека се стигнува до некакво решение. Едноставно очекувавме дека брзо ќе се реагира од надлежните и ќе излеземе од оваа ситуација. Ние знаеме дека децата губат од настава, а токму овој период е можеби најважен дел, кога се одбиваат завршни оценки, матурантите завршуваат, деветтоодделенците треба да се подготвуваат за средно. Ако треба да се надополнуваат часовите, во ред, ние сме тука, но тука сме и да одиме до крај со нашите барања, кои се усогласени со реалните потреби на животот, па дури и се поскромни.“, изјави Тафа Амети, претседател на Регионалниот одбор на СОНК во Гостивар.

  Тој додаде дека во Гостивар штрајкот се одвива според предвиденото и добива поддршка од родителите.

  „Во училиштата во Гостивар штрајкот тече 100% и за тоа упатуваме благодарност и до родителите кои се солидаризираат, ја разбираат нашата мака. Во детските градинки, исто така има голема солидарност од родителите, мала е бројката на деца што ги носат во градинка и за нив се грижат тие што се со договори на дело. За жал, таму остануваат по 8 часа со штрајкот, некако не можеме да се договриме тоа време да се скрати на 4 часа. Инсистира директорката да остануваат 8 часа, што не е незаконски, но мислам дека е нехумано, затоа што има и нашите членови кои постат.“, рече Амети.

  Претседателот на СОНК, Јаким Неделков на прес-конференција попладнево ја повика Владата и ресорните министерства да понудат нешто реално, секој предлог ќе оди кај членството за во текот на викендот Советот на СОНК да може да го разгледа и да донесе одлука.

   

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 7 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 11 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 12 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 12 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 15 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 16 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 17 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена