Поврзи се со нас

Гостивар

Пожари на „29 Ноември“ во Гостивар: Вештаци од Скопје вклучени во расчитување на случаите

Објавено

на

  • Shqip

Три пожари се случија во стари ненаселени објекти во неполна недела на иста уличка во Гостивар – сокаче во централното градско подрачје. Сите три во вечерните часови, локализирани од пожарникарите со брза интервенција, без повредени лица или жртви, но со покренати сомнежи во јавноста: Има ли поврзаност, која е причината за пожарите, дали се подметнати од некаква намера итн…

Трите пожари се нотирани во официјалните извештаи на институциите. Од таму, за сега нема поконкретни одговори на споменетите прашања, но полицијата известува дека во мерките што се преземаат се вклучени и вештаци од Скопје.

„Во трите пожари кои минатата и оваа недела се регистрирани на исто толку, претежно постари објекти на улица „29 Ноември“ во Гостивар нема повредени лица, а причинета е само материјална штета, чија висина сè уште се утврдува. Во координација со Јавен обвинител, кој од  самиот почеток е вклучен во овие случаи, се утврдуваат, исто така и причините за настанување на пожарите. Секторот за внатрешни работи Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар презема повеќе оперативни мерки за расчистување на причините и можните сторители. Mерките ќе продолжат и наредните денови, а во нивната реализација активно се вклучени и стручни екипи (вештаци) од Министерството за внатрешни работи од Скопје.“, стои во одговорот што Gostivarppress.mk го доби од СВР Тетово на прашање врзано со пожарите.

Првиот пожар беше регистриран на 9 април, вториот на 11, а последниот вчеравечер (13 април).

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 1 час

Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

Вестипред 2 часа

ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

Македонијапред 3 часа

Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

Гостиварпред 4 часа

Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

Гостиварпред 5 часа

Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

Гостиварпред 6 часа

Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

Македонијапред 7 часа

Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

Македонијапред 8 часа

МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

Македонијапред 8 часа

Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

Занимливостипред 20 часа

Некои од најпознатите забранети места на Земјата

Гостиварпред 22 часа

Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

Гостиварпред 24 часа

Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

Гостиварпред 1 ден

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 2 недели

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Македонијапред 2 недели

Исплата на јунските пензии од вторник

Гостиварпред 1 недела

Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

Спортпред 2 недели

ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

Гостиварпред 1 недела

НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 3 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена