Поврзи се со нас

Гостивар

Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

Објавено

на

  Симона Милошеска од Гостивар е дел од тимот што ја креираше веб платформата „Провери па купи“, каде на едно место се собрани сите регистрирани е-трговци кои имаат имплементирано е-плаќање. Преку оваа платформа било кое лице што сака да купува онлајн, ќе може на едноставен и брз начин да провери дали одреден е-трговец е регистриран и веродостоен.

  Оваа платформа е една од победничките идеи на хакатонот (https://hackathon.ecommerce.mk/) одржан во мај 2021 година во организација на Асоцијација за е-трговија на Македонија (АЕТМ). Веб платформата „Провери па купи“ е насочена кон сузбивање на сивата економија во е-трговијата и е резултат на посветената работа на тим од четири студентки Стефанија Цветковска (Скопје), Симона Милошеска (Гостивар) и Ана Матеска (по потекло од Гостивар, живее во Скопје) од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство, и Христина Петковска (Скопје) од Економскиот факултет.

  Ја исконтактиравме Симона за да ни даде малку повеќе информации околу сама веб – платформа, за идејата и процесот на создавање.

  Како дојдовте до идеја да направите ваква платформа?

  Со тоа што секојдневно самите ние се соочуваме со разни измами од страна на нерегистрирани онлајн трговци, одлучивме да се пријавиме на хакатонот и да создадеме решение за намалување и сузбивање на сивата економија. Пријавата на хакатонот не мотивираше да размислиме подлабоко зошто е застапена сивата економија во е-трговијата и дојдовме до заклучок дека луѓето можеби не се доволно информирани и свесни дека се учесници токму во оваа сива економија. Со ваквата платформа на сите  купувачи при било кое онлајн купување им нудиме можност за проверка дали одреден е-трговец е регистриран, така што доколку купуваат од регистрирани е-трговци нивните потрошувачки права се заштитени и тие директно учествуваат во намалување на сивата економија.

  Како течеше процесот на создавање?

  Развивањето на идејата за една ваква платформа се одвиваше во рамките на  онлајн хакатонот кој траеше 48 часа. Со поддршка од менторите и АЕТМ, нашата идеја беше прифатена од страна на стручното жири и прогласена како една од победничките. По завршување на хакатонот, ни беа доделени средства од 1000 евра, кои што ги употребивме за реализација на идејата. За функционалноста на „Провери па купи“ соработуваме со АЕТМ од чиј регистар на е-трговци се преземаат податоци за пријавени  е-трговци кои се регистрирани во една од петте банки кои нудат е-плаќање во нашата земја.  Регистарот е објавен во склоп  на веб-платформата  https://ecommerce4all.mk/moduli/siva-ekonomija/e-trgovci/

  Со оглед на тоа дека веќе функционира еден месец оваа веб – платформа, дали има заинтересираност од луѓето да ја користат?

  За нас претставува огромно задоволство тоа што нашата идеја прерасна во општокорисна веб платформа. Платформата е од неодамна активна и секој може да ја користи, притоа  се надеваме дека ќе биде прифатена од страна на сите корисници.

  Дали можеби имате во план некои други проекти?

  Победата и признанието на нашата идеја премногу не мотивира да се вклучиме и во други проекти, применливи во пракса.  Дополнително работиме на подобрување на платформата „Провери па купи“ со додавање на нови функционалности, а сигурно ќе работиме и на други проекти во иднина.

  Линк до веб-платформата https://www.proveripakupi.mk/

  Упатството за проверка на регистрирани е-трговци:

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 2 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 4 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 6 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 8 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 9 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 9 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 10 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 12 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 13 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 14 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена