Поврзи се со нас

Музика

Скоро два века по смртта на Бетовен, вештачката интелигенција ја заврши неговата недовршена симфонија

Објавено

на

  Вештачката интелигенција ја заврши одличната работа на Бетовен. „Десеттата симфонија“, која композиторот ја започнал за време на неговиот живот и не ја завршил, премиерно беше прикажана вчера (9 октомври).

  Симфонијата број 9 на Бетовен во д -мол дебитира во 1824 година, со познатиот настап во Виена под диригентство на самиот Бетовен, иако тогаш целосно го изгубил чувството за слух. Симфонијата е позната по тоа што не е само едно од најубавите музички дела, туку и по тоа што, за прв пат во една симфонија, беа користени пејачи и хор.

  Таа симфонија предизвикала општ ентузијазам во салата, за што Бетовен станал свесен дури кога концерт – мајсторот го свртел кон публиката, по концертот. Присутните скокале, плескале, и врескале во неверување, што дотогаш било невидено однесување во изведувањето дела на сериозна музика. За следното дело, 10 -та симфонија, биле составени само неколку движења, по што тој починал.

  Професорот Ахмед Елгамал, компјутерски научник и водач на проектот, објаснува дека неговиот тим на Универзитетот Рутгерс, од Њу Џерси, користел неколку постоечки симфониски 10 -ти движења и „ја научил“ вештачката интелигенција да работи со сложени информации за целосното „тело на музиката“ на Бетовен и неговиот креативен процес.

  Така, тие успеале да ја создадат најубедливата верзија на делото, која, врз основа на нивната сопствена визија и креативност, може да ја состави самиот Бетовен. Работата на вештачката интелигенција започнала таму каде што завршиле ставовите на Бетовен, а композиторите кои учествувале во проектот не можеле да продолжат.

  Во проектот, кој започнал во 2019 година, биле вклучени музички историчари, музиколози, композитори и компјутерски научници. Релевантните податоци вклучуваат нацрти и скици што ги направил Бетовен додека компонирал.

  Вештачката интелигенција се користеше порано за да се заврши последната симфонија на Шуберт, за што се користеше паметен телефон Huawei Mate 20 Pro и „хармонизер“ за вештачка интелигенција, што може да ја усогласи мелодијата по ваш избор во мелодија на одреден композиторски стил.

  (дел од „Десеттата симфонија“)

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 7 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 9 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 12 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 13 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 14 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 2 недели

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!