fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Советот на Гостивар се врати во општинската сала

Објавено

на

Советот на Гостивар денес за прв пат од почетокот на пандемијата се собра во општинската сала и одржа седница со физичко присуство. Претходните неколку заседавања се организираа онлајн. Во салата денес, дојдоа 29 советници, се подразместија во седењето за да се направи обид за дистанца, задолжително беше носењето на маски и дезинфекција, а беше дадена и пауза за проветрување на просторијата.

На дневен ред се најдоа дваесетина точки од областа на финансии,  урбанизам, образование и друго.

Советниците го усвоија извештајот за буџетот за вториот квартал, кој ги опфаќа месеците најпогодени од ковид пандемијата кога имаше карантини, полициски час и угостителите не работеа.

Поминаа и измените и дополнувањата на Планот за вработувања во Општина Гостивар за 2020-та година, како и Планот за вработувања за 2021-ва.

Советниците на денешната седница изгласаа одлука за финансиска поддршка за музичкиот фестивал Парк, во висина од 230 илјади денари. Фестивалот ќе се одржува од 3 до 6 септември, на отворено, на локација во градскиот парк. Се усвои и одлука за доделување на финансиски средства во висина од 300.000 денари на Тв Глоби за документарна емисија.

Советот даде зелено светло и на одлуката за формирање на нова градинка во состав  Јавна Установа  “Детска Радост”, што се наоѓа во дел на објектот на ОУ “Мустафа Кемал Ататурк” во Долна Бањица.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 51 минута

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 4 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 6 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 6 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 7 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 8 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 8 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!