Na ndiqni në:

Maqedoni

A do të hyjë Alternativa në Qeveri? I lajmëruar takim dhe mbledhje të Kryesisë qendrore

Botuar

  • македонски јазик

Alternativa do të vendosë javën e ardhshme nëse do të jetë pjesë e shumicës së re parlamentare, ndërsa vendimi nëse partia do të hyjë në qeveri do të merret pas takimit të paralajmëruar të liderit të partisë Afrim Gashi me kryeministrin Zoran Zaev.

Gashi në deklaratë për “MKD.mk” tregon se në parti ka filluar një debat i brendshëm nga i cili duhet të dalë një qëndrim konkret për këtë pyetje.

Në anën tjetër, anëtari i Alternativës, Zeqirija Ibrahimi për “Plusinfo” thotë se më 23 nëntor do të mbahet mbledhja e Kryesisë Qendrore të partisë dhe më pas do të duhet të konfirmohet vendimi që do të marrë ky organ partiak nga Kuvendi i partisë, që është organi më i lartë i Alternativës.

Sipas Ibrahimi, tani për tani ata mbeten në opozitë, por “do të flasin për çdo sfidë të re”.

Çështja e përfshirjes së mundshme të Alternativës në Qeverinë e Zaevit u bë aktuale javën e kaluar, kur dështoi përpjekja e VMRO-DPMNE-së për të formuar shumicën e re parlamentare dhe për të votuar mosbesimin në kabinetin qeveritar. Alternativa aktualisht është në koalicion me Aleancën për Shqiptarët.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!