Na ndiqni në:

Maqedoni

Gjashtë diplomatë të tjerë rusë u dëbuan nga vendi

Botuar

  • македонски јазик

Ambasadori rus në vend, Sergei Baznikin, sot është thirrur në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ku i është dorëzuar nota diplomatike, ku gjashtë diplomatë në Ambasadën ruse në Shkup janë të padëshiruar në vend ose persona non grata.

Sipas MPJ-së, në bazë të informacioneve të marra nga organet kompetente, këta persona kryenin aktivitete që janë në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhënie Diplomatike dhe do të duhet të largohen nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut në pesë ditët në vijim.

Më herët, më 28 mars, vendi shpalli persona non grata pesë diplomatë rusë të cilët po kryenin aktivitete në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

Megjithatë, vitin e kaluar, Ministria e Jashtme ruse shpalli persona non garta dy diplomatë rusë, njëri në maj dhe tjetri në gusht, dhe i dëboi nga vendi. Në këto dy raste vitin e kaluar Rusia ka reaguar me masa reciproke, përkatësisht me dëbimin e diplomatëve maqedonas nga Moska.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена