Na ndiqni në:

Maqedoni

Paga mesatare është 28.869 denarë, llogariti ESHS- Programuesit kompjuterik me rekord pagë prej 75.135 denarë

Botuar

  • македонски јазик

Sipas të dhënave të Entit shtetëror për statistika, paga mesatare mujore neto të paguar për të punësuar, në shtator 2021, është  28 869 denarë, kurse indeksi në krahasim me muajin e njejtë vitin e kaluar është 105.3.

ESHS vlerëson se rritja e këtillë i detyrohet, para se gjithash, në rritjen e pagës mesatare mujore neto të paguar për të punësuar,në sektoret: Informacione dhe komunikacione (13.2%), Miniera dhe gurore (12.8%) dhe Objekte akomodimi dhe shërbimi ushqimor (12.5%).

Rritje e pagës mesatare mujore neto të paguar për të punësuar, krahasuar me muajin paraprak, është shënuar në sektorët: Miniera dhe gurore (4.4%), Informacion dhe komunikim (2.5%) dhe Përpunim (2.2%).

Paga mesatare më e lartë është për programuesit kompjuterikë, 75.135 denarë. Të punësuarit në sektorin farmaceutik janë ndër më të paguarit me pagë mesatare prej 49.188 denarë. Të punësuarit në arsim, sipas llogaritjeve kanë pagë mesatare prej 27.801 denarë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!