fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Rusia kërcënon NATO-n: Nëse Suedia dhe Finlanda bëhen anëtare, ne do të ndërmarrim veprime në Balltik

Botuar

  • македонски јазик

Rusia ka paralajmëruar NATO-n se nëse Finlanda dhe Suedia i bashkohen Aleancës, përgjigja e tyre do të pasojë në Balltik.

-Nuk mund të flasim më për statusin pa armë bërthamore në Baltik, duhet vendosur një ekuilibër. Deri më sot, Rusia nuk ka marrë masa të tilla dhe nuk ka pasur asnjë qëllim, tha zëvendësdrejtori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë, Dmitri Medvedev.

Finlanda dhe Suedia ndërmorën një hap të madh drejt anëtarësimit në NATO dje pasi kryeministrat e të dy vendeve thanë se pushtimi rus i Ukrainës kishte ndryshuar “të gjithë peizazhin e sigurisë së Evropës dhe formësoi në mënyrë dramatike mënyrën se si mendojnë vendet nordike”.

Kryeministrja finlandeze Sana Marin ka thënë se vendi i saj, i cili ndan një kufi 1300 kilometra me Rusinë, do të vendosë nëse do të aplikojë për t’u bashkuar me Aleancën “shumë shpejt, ndoshta brenda disa javësh, jo muajsh”, pavarësisht rrezikut për të zemëruar Moskë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена