fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Televizioni rus tregon për sa sekonda mund të arrijë raketa Sarmat në Berlin, Paris dhe Londër

Botuar

  • македонски јазик

Në televizionin Rusia 1, prezantuesja e 60 minuta Olga Skabeyeva dhe deputeti i Dumës Alexei Zhuravlyov diskutuan mbrëmë se për sa sekonda raketa balistike ndërkontinentale Sarmat mund të arrijë kryeqytetet e vendeve që furnizojnë Ukrainën me armë.

“Një Sarmat dhe kaq, Ishujt Britanikë ekzistonin, Ishujt Britanikë nuk ekzistojnë më,” tha Zhuravlyov.

Ndërsa Skabayeva theksoi se raketa Sarmat e lëshuar nga Kaliningrad në 106 sekonda mund të arrijë në Berlin, Paris në 200 sekonda dhe Londër në 202 sekonda. U shfaqën gjithashtu grafika – “Koha e fluturimit të raketës RS-28 Sarmat drejt kryeqyteteve të vendeve që furnizojnë Ukrainën me më shumë armë”.

Sarmat është një raketë e re balistike e rëndë ndërkontinentale dhe Rusia pritet të pajisë secilën me dhjetë ose më shumë koka luftarake. Rusia kohët e fundit testoi me sukses raketën Sarmat, e njohur në qarqet e NATO-s si Satan 2 ose Biri i Satanit.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена