Na ndiqni në:

Maqedoni

Çertifikata për vaksinim në një numër të madh shtetesh është bërë përditshmëri, thonë nga MSH

Botuar

  • македонски јазик

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se rreth 30 raste të variantit delta janë zbuluar në vend deri më tani, i cili po përhapet me shpejtësi në të gjithë botën, në rajon, kështu që ka shumë të ngjarë që e njëjta gjë të ndodhë edhe në vendin tonë.

Varianti delta i SarsKov2, siç theksohet, e bën vaksinimin edhe më të rëndësishëm, prandaj numri i madh i qytetarëve duhet të vaksinohen në mënyrë që të shmangin ri-mbylljen, orën policore dhe të ngjashme.

“Qytetarët duhet të tregojnë disiplinë të lartë, të vaksinohen, për të mbrojtur veten, familjen, fëmijët, miqtë, kolegët në punë. Ne po shpallim masat që do të hyjnë në fuqi, ne nuk jemi i vetmi vend që do të vendos masa, shumë masa më kufizuese tashmë janë aplikuar në vendet e rajonit, Evropës dhe botës. Në përpjekje për të ruajtur shëndetin publik dhe kontrolluar rritjen e shpejtë të numrit të të infektuarve, që paraqet rrezik të mbingarkesës së sistemeve shëndetësore, gjithnjë e më shumë vende po prezantojnë një certifikatë të detyrueshme vaksinimi për qytetarët e tyre, për përdorim të pandërprerë të vendeve dhe shërbimeve publike. “, informojnë nga Ministria.

Danimarka, Austria dhe Hungaria ishin ndër vendet e para që prezantuan çertifikatat shëndetësore në mars të këtij viti, të cilat në Austri janë ende të nevojshme për të vizituar restorante, hotele dhe qendra sportive. Masa të tilla janë gjithashtu të vlefshme në Portugali dhe Irlandë, ndërsa në Luksemburg ato janë më të rrepta dhe certifikata e vaksinimit është e detyrueshme kur hyni në markete.

Paraqitja e një çertifikate vaksinimi në objektet e mbyllura të hotelierisë hyri në fuqi muajin e kaluar në Greqinë fqinje, me qëllim mbrojtjen e punëtorëve vendas dhe numrit të madh të turistëve të huaj që hyjnë në vend gjatë sezonit turistik.

Sipas vendimit të Qeverisë së Italisë, nga ana tjetër, për të qëndruar brenda, qytetarëve u kërkohet të paraqesin një dokument për vaksinim për aplikimin e të paktën një doze, dëshmi të imunizimit me mjete natyrore, pra kalimin e virusit ose një test PCR negativ, jo më i vjetër se 48 orë. Çertifikata e vaksinimit në Itali është e detyrueshme për mësuesit, qytetarët që përdorin transportin publik, për të hyrë në kinema, muze dhe ngjarje sportive, por edhe për mysafirët në restorante. Studentët gjithashtu do të kenë nevojë për një certifikatë, ndërsa punonjësit që nuk paraqesin dëshmi të imunizimit për pesë ditë rresht do të pezullohen nga puna dhe nuk do të ushtrojnë të drejtën për të marrë një pagë, sepse do të përbëjnë rrezik për qytetarët e tjerë.

Vala e katërt e Covid-19 shkaktoi një rritje të infeksioneve edhe në Francë, ku erdhën masat për vaksinimin e detyrueshëm të punonjësve shëndetësorë dhe paraqitjen e një certifikate ose testi PCR negativ për pjesëmarrje në vende publike, ngjarje me pjesëmarrje masive dhe përdorim të transportit publik në fuqi.

Pas hyrjes në fuqi të masave, bilanci i popullsisë me dy doza të marra të vaksinës është 50 përqind. Përveç Evropës, shumë vende në botë, përfshirë Shtetet e Bashkuara, po prezantojnë vaksinimin e detyrueshëm për kategori të caktuara të qytetarëve, si dhe një certifikatë të detyrueshme të imunizimit për të vizituar vendet publike, duke përdorur të mirat dhe shërbimet publike, në mënyrë që të kufizojnë përhapjen masive të virusit dhe mbrojtjen e shëndetit të popullatës, theksojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Nga Ministria theksojnë se ndryshe nga vendet e tjera, ku për kategori të caktuara profesionesh vaksinimi është i detyrueshëm, në vendin tonë është zgjedhje së pari.

Sidoqoftë, theksojnë, e potemcojmë rëndësinë e vaksinimit, kështu që qytetarët që nuk janë vaksinuar deri më tani, janë në mëdyshje, kanë një dilemë rreth vaksinimit, të inkurajohen dhe të marrin vaksinën sa më shpejt të jetë e mundur.

-Vaksinat janë të sigurta dhe efektive, mbrojnë nga komplikime të sëmundjes dhe vdekjes. Vetëm me imunizim masiv mund të parandalojmë përhapjen e mutacioneve Covid-19, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni1 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!