Na ndiqni në:

Gostivari

Shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë do të fillojnë me online mësim, filloret me prezencë fizike

Botuar

  • македонски јазик

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe sot njoftoi se Komisioni për sëmundje ngjitëse solli rekomandim shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë vitin e ri shkollor t’a fillojnë online.

“Duke pasur parasysh gjithë situatën Komisioni mbajti mbledhje dhe me konsensus sot solli rekomandim shkollat e mesme në rajonin e Pollogut nga 1 Shtator t’a fillojnë vitin shkollor online. Ky është rekomandim për dy javët e para, kurse më tutje do të rishikohet, në përputhje se si do të zhvillohet situata me të diagnostifikuarit e rinj dhe të hospitalizuarit.”, deklaroi ministri.

Filipçe sqaroi se vendimi për këtë rekomandim është i sjellur kryesisht në bazë të situatës në spitalet në Tetovë dhe Gostivar të cilat, siç tha janë të mbingarkuara me kovid pacientë dhe fakti se në shkollat e mesme ka numër të madh të nxënësve, që mund të jetë faktor rreziku plotësues.

Rekomandimi nuk i përfshin shkollat fillore dhe ato do të fillojnë me mësim me prezencë fizike.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена