Na ndiqni në:

Lajme

Dita botërore e shëndetit mendor – 7 këshilla si t’a përmirësoni

Botuar

  • македонски јазик

Dita botërore e shëndetit mendor shënohet çdo vit në datën e sotme 10 Tetorë. Këtë vit motoja është: “Shëndet mendor për të gjithë- t’a bëjmë këtë realitet”.

Përmirësimi i shëndetit mendor është një udhëtim i gjatë. Por, kjo s’do të thotë se duhet të jetë i rëndë. Ja disa këshilla të cilat mund të ju ndihmojnë në këtë drejtim.

1. Krijoni rutinë produktive  

Ekzistenca e rutinace produktive është mënyrë e sigurtë, se ecni në rrugë kah zakone të mira.

E para, filloni me krijimin e rutinës së mëngjesit, e cila do ju përgdis për ditën që vjen. Kur do ta arrini këtë, krijoni rutinë të mbrëmjes që të relaksoheni dhe të përgatiteni për gjum. Është e rëndësishme të bëhet mënyrë pozitive e të menduarit, që të fleni në mënyrë kualitative.

2. Hani drejtë dhe shëndetshëm

Ushqimi i drejtë dhe i shëndoshë do t’a përmirësojë shëndetin dhe mirëqenien tuaj. Qëllimi është të ushqeheni me shumë perime, fruta, arra, fara, fasule, yndyra të shëndetshme dhe proteine. Shmangni ushqimin e përpunuar, siç janë sheqernat e rafinuar dhe alkooli dhe kufizohemi konsumimin e kofeinit. Ushqimi, me të vërtetë ndikon në disponimin. Ide e mirë është të shënoni se si ndjeheni pas konsumimit të ushqimeve të caktuara.

3. Ushtroni 

Është e rëndësishme të ushtrohet. Ushtrimet e përmirësojnë disponimin dhe shëndetin. Nëqoftëse nuk keni kohë për palestër dhe trajnime të gjata, rekomandohet ecje e shpejtë dhe joga. Çdo aktivitet fizik ka ndikim në shëndetin mendor.

4. Mbani ditar 

Përdorimi i ditarit është mënyrë fantastike që të liroheni nga të gjitha mendimet dhe ndjenjat.

5. Meditoni 

Meditimi mund të duket i bezdisshëm dhe i rëndë, por është me të vërtetë i thjeshtë.

Ka edhe përparësi fantastike për mendjen dhe trupin. Mundeni edhe të meditoni dy minuta në ditë dhe të shihni rezultate.

6. Praktikoni afirmime 

Ushtrojini afirmimet pozitive çdo ditë. Kjo praktikë do t’jua ndryshoj jetën. Në fillim, kjo mund të duket e pakuptimtë pasi nuk ju besoni afirmimeve tuaja.

Fillojeni çdo mëngjes me fjalinë e shqiptuar: “Unë jam i/e lumtur dhe i/e shëndoshë çdo ditë”.

7. Jini falenderues 

Vendosni praktikë, çdo ditë të falenderoheni për atë që e keni. Kjo do t’ju ndihmojë të mos mendoni për atë që nuk e keni, kurse si rikthim do të jeni më të lumtur.

Është rëndë të fillohet me faleminderim, por sa më shumë e bëni atë, aq më shumë kuptoni se çfarë posedoni.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari1 javë më parë

Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

Gostivari6 ditë më parë

Në një pjesë të Gostivarit nesër paradite nuk do të ketë rrymë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!