Na ndiqni në:

Maqedoni

Tash për tash nuk ka nevojë nga masa të reja për mbrojtje nga lloji i ri, gjendja me korona virusin është stabile

Botuar

  • македонски јазик

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse vendosi dje se nuk ka nevojë për masa të reja për mbrojtjen dhe parandalimin e llojit të ri të koronavirusit Omikron. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, konstatoi se gjendja epidemiologjike është stabile, incidenca dy javore po zvogëlohet për rreth 14 përqind dhe javën e kaluar ka pasur rreth pesë përqind më pak raste të diagnostikuara në krahasim me javën e kaluar dhe ka më shumë shtretër të lirë në spitale.

  • Ne shohim që disa vende po ndërmarrin një formë kufizimi. Megjithatë, konkluzioni ynë është se ne mbetemi me masat aktuale. Nuk dihen ende informacione të mjaftueshme. Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë sugjeron se mund të transmetohet më lehtë, drejtori i Institutit Amerikan të Shëndetësisë, Dr. Kolin, thotë se nuk ka informacion të mjaftueshëm për këtë. Ndoshta ata janë këtu diku për sa i përket shkallës së transportueshmërisë me tendosjen delta. Mendoj se kufizimi për mbylljen e kufijve të kujtdo që vjen nga vende të caktuara nuk do të funksionojë, sepse janë evidentuar dukshëm në disa vende evropiane dhe deri më tani kemi parë që kur shfaqet një lloj i ri, thjesht nuk mund të parandalohet, të mbetet i kufizuar në një territor kudo në botë. Është e qartë se lloje të tjera do të vazhdojnë të shfaqen, ndaj qëndrojmë me këto masa që i konsiderojmë të përmasave të mira. Theksi vihet te vaksinimi. Nëse dikush nuk është i vaksinuar mund të udhëtojë me PCR test, tha Filipçe pas mbledhjes së Komisionit.

Ndërsa situata në vend është stabile, ministrat e shëndetësisë të vendeve të G7 mbajtën dje një takim urgjent për të diskutuar përhapjen e llojit të ri të koronavirusit dhe disa vende kanë filluar të marrin masa të reja. Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka paralajmëruar se lloji i ri është më rezistent ndaj vaksinave dhe po përhapet më shpejt.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Lajen ka thënë se Pfizer duhet ta përshtatë vaksinën e saj të koronavirusit me llojin e ri brenda 100 ditëve.

“Gjatë dy deri në tre javët e ardhshme, shkencëtarët do të mbledhin informacion mbi llojin Omicron për të marrë pamjen më të saktë se sa i rrezikshëm është mutacioni i ri i koronavirusit,” tha ajo, duke shtuar se Evropa duhet të rrisë vaksinimin dhe higjienën.

Situata në shkolla është stabile dhe ato mbeten të hapura për mësim me prezencë fizike, tha ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska.

Carovska theksoi se shifrat janë të njëjta si në javët e kaluara, përkatësisht nuk ka rritje të nxënësve pozitiv me KOVID.

“Përqindja e të infektuarve të rinj sipas statistikave ditore lëviz nga 0,01 deri në 0,03, ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve aktive në shkolla nuk kalon 0,3 për qind nga gjithsej 255 mijë nxënës që ndjekin mësimin me prezencë fizike”, tha ministrja.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.468.996 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 215.125, numri i të shëruarve është 199.460, numri i të vdekurve është 7.569 dhe numri i rasteve aktive është 8.096.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

ANKETIMI

По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

Резултати од анкетата

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена