Поврзи се со нас

Гостивар

Средба Лога-претседатели на судовите и ЈО во Гостивар: Неопходни нови вработувања

Објавено

на

Министерот за правда Кренар Лога при вчерашната посета на Гостивар оствари средби со претседателите на Апелациониот суд, на Основниот суд, шефот на Вишото јавно обвинителство и на Основното јавно обвинителство во Гостивар.

„Состојбите во правосудството, работата на институциите, улогата на судиите и обвинителите, довербата, предизвиците со кои се соочуваат, недостигот на кадар и на просторни и технички услови за работа беа дел од темите за кои разговараа министерот за правда Кренар Лога со претседателот на Апелациониот суд во Гостивар, Беким Мехмеди, претседателот на Основниот суд Елјеса Алији, шефот на Вишото јавно обвинителство Фаик Арслани и Елизабета Јосифовска од Основното јавно обвинителство.“, соопштија од Министерството.

На средбата било посочено дека е неопходно да се реагира во однос на нови вработувања во судовите и јавните обвинителства како и да се преземат соодветни мерки со цел да се обезбедат соодветни простории за работа.

Се дискутирало и за Стратегијата за развој на правосудниот систем 2023-2027 и реформите кои ќе се опфатат со неа.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена