Поврзи се со нас

Гостивар

Скоро 400 лица во Гостивар фатени зад волан без возачка дозвола, најчесто тинејџери

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово информира дека покрај другите, презема континуирани активности за откривање и санкционирање на лицата кои управуваат моторни возила без положен возачки испит и валидна дозвола. Во текот на оваа година, на поширокото полошко подрачје санкционирани се вкупно 1435 лица, од кои 1048 на тетовското подрачје и 387 на подрачјето на Гостивар.

„Најголемиот број од санкционираните лица веднаш биле исклучени од сообраќај и изготвени им се законски предвидените поднесоци. Паричната глоба за овој вид сообраќаен прекршок изнесува 250 евра во денарска противвредност, а толку ќе треба да платат и сопствениците на возилата кои им ги дале на управување, иако знаеле дека немаат положено возачки испит.“, извести портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Полицијата повторно со апел, посебно до младите, прво да го положат возачкиот испит и потоа да ги управуваат возилата. Зашто, во спротивно ја доведуваат во ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот, без разлика дали станува збор за автомобил или мотоцикл.

Секторот за внатрешни работи Тетово укажува дека деновиве е зголемена вкупната сообраќајна динамика на подрачјето, посебно во периодот од 12 до 20 часот и поради тоа секој учесник во сообраќајот треба максимално да се придржува кон правилата и прописите кои се однесуваат на дозволената брзина на движење, паркирањето и техничката исправност на возилата.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 7 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 9 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 10 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 11 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 12 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 13 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 15 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 16 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена