Поврзи се со нас

Занимливости

Суперхероите од вистинскиот живот

Објавено

на

  Болест, обично, е назив за непријатна, па дури и опасна и загрозувачка здравствена состојба. Сепак, во светот постојат некои заболувања и состојби кои потсеќаат на супермоќи, иако можеби не се толку „кул“ како што првично изгледаат…

  1. Суперпомнење

  Хипертимезија (или Високо супериорна автобиографска меморија – ХСАМ) е еден вид оштетување на меморијата што му овозможува на човекот подробно сеќавање на сите настани од неговиот живот. Денес има околу 60 луѓе во светот кои страдаат од хипертимезија. Овие луѓе можат да се сетат на секој ден од својот живот, дури и на нивното рано детство. Уште повеќе, тие може целосно да пресликаат пасус од книга што ја прочитале одамна!

  За Американецот Ким Пик (1951 – 2009), беше снимен и оскаровскиот филм „Дождовниот човек“ од 1988 година.

  Но, луѓето со хипертимезија, не можејќи да ја искриват вистината, не можат да заборават ниту на непријатните настани што би сакале да ги заборават. Постои случај на една жена од Австралија која, според наводите, се сеќава на сѐ за себе од својот 12-ти ден од раѓањето! Таа минатото го чувствува како сегашност и сите нејзини спомени се емотивно интензивни.

  1. Нечувствителност на болка

  На прв поглед изгледа како вистинска супер моќ… Вродената аналгезија е состојба во која едно лице воопшто не чувствува болка, а тоа не влијае ни на менталниот капацитет или изгледот. Но, опасноста тука е тоа касно дијагностицирање и лекување одредена болест. На пр. малите деца може да се исечат или да скршат коска додека си играат без да го забележат тоа.

  1. Супергенијалци

  Оваа „супермоќ“ ја претставува тн. Савантов синдром. Се работи за ретка состојба што ја има кај луѓе со аутизам, Аспергеров синдром, макроцефалија, шизофренија и други мозочни заболувања. Овие луѓе вообичаено се исклучително надарени за музика, цртање, математика и 3-Д моделирање.

  1. Луѓе кои не чувствуваат студено

  Освен луѓето без болка, постојат и луѓе кои воопшто не го чувствуваат студот. Најпознатиот „леден човек“ е Вим Хоф од Холандија. Тој може да мине повеќе од еден час во ледена вода или да искачува планина само по кошула… Научниците сметаат дека тоа е феномен, но Вим вели дека тоа е резултат на неговите техники на дишење, иако никој друг досега не успеал во тој негов потфат.

  1. Екстремна бестрашност

  Верувале или не, постојат луѓе кои воопшто не чувствуваат страв. Како што наведува „Квизклаб“, болеста Урбах-Вит е ретка генетска состојба која резултира со целосен недостаток од страв. Науката денес знае за околу 300 случаи со ова нарушување во светот.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 24 минути

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 5 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 6 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 8 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 9 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 10 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 11 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 12 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 13 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!