Поврзи се со нас

Гостивар

Свечен ден во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар по повод патрониот празник

Објавено

на

Во свечена атмосфера и присуство на бројни гости, основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар го прослави патрониот празник. Чествувањето започна со положување на цвеќе на бистата на македонскиот великан која се наоѓа во училиштето. Цвеќе положија делегации од училиштето, од гостиварските ограноци на партиите СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како и од организацијата на борци.

По овој чин на оддавање почит на големиот револуционер, следуваше културно-уметничка програма подготвена од учениците и наставниот кадар.

„Ние вработените во училиштето, коешто е мултиетничко, го засноваме меѓусебниот однос на разбирање, почитување и соработка, исто така максимално се трудиме да функционира триаголникот родител, ученик, наставник, што е основата на едно квалитетно образование. Ги негуваме традиционалните вредности, но и секогаш сме подготвени да ги прифатиме предизвиците и новитетите во воспитно образованиот процес. Нашето училиште има изградено белег во локалната средина и е солидно кадровски екипирано, со амбиција за постигнување афирмативни резултати со своите ученици. Исто така секогаш сме подготвени за соработка и комуникација со другите институции.“, изјави директорката Гордана Мојсоска.

Учениците кои учествуваа во програмата на свеченоста се претставија со рецитации посветени на Гоце Делчев и Македонија, со музички изведби, како и драмски перформанс.

Во основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар настава посетуваат околу 1.130 ученици во паралелки на македонски и албански наставен јазик.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 13 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 15 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 18 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 20 часа

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена