Поврзи се со нас

Вести

Светски ден на семејството, поминете го со своите најмили

Објавено

на

  Меѓународниот ден на семејствата се одбележува на 15-ти мај и се слави секоја година од 1994 година. Целта на овој глобален ден на семејството е да ја истакне неговата важност и да ја зголеми свеста за прашањата кои влијаат врз семејствата низ целиот свет. Темата на денот годинава е „Влијание на новите технологии врз благосостојбата на семејството“.

  Продолжената пандемија COVID-19, ја истакна важноста на дигиталните технологии во работниот процес, образованието и комуникацијата. Пандемијата ги забрза технолошките промени кои веќе беа во тек и на општествено и на приватно ниво, вклучително и проширена употреба на дигитални платформи и сродни технолошки иновации. Како резултат на пандемијата, се појави иновативен начин на работа, (работа од дома), која беше прифатена и од страна на вработените и од страна на работодавателите. Од друга страна затворањето на училиштата и зголемената работа од дома, придонесуваат за поголема исцрпеност на родителите, што може да се поврзе со негативни тековни влијанија врз благосостојбата на децата. Новите дигитални технологии имаат потенцијал да ги поттикнат родителите успешно да ги исполнуваат тие обврски. Во истражувањето на влијанието на новите технологии врз семејствата, одбележувањето на меѓународниот ден на семејствата, ќе се фокусира особено на моменталната состојба и идниот потенцијал на дигиталните технологии во унапредувањето на образованието за родителите. Образованието за родителите, се насочува кон подобрување на интеракциите во родителството, однесувањето, знаењата, убедувањата, ставовите и практиките и опфаќа стратегии за позитивно родителство, психосоцијална стимулација и спречување на малтретирање. Во време на пандемијата КОВИД-19, поради следење на наставата на децата од дома, ангажманот на родителите е неопходен за да се овозможи континуирано учење и да се обезбеди ментална и физичка благосостојба на децата.

  Генералниот секретар на ОН, во неодамнешниот извештај порача да се инвестира во програми за едукација на родителите во соработка со семејствата, релевантните субјекти на национално ниво, регионални и меѓународни организации и граѓанското општество. Во извештајот се нагласува дека е важно со програмата за едукација, да бидат опфатени баби и дедовци и други роднини кои живеат со децата, со цел да се обезбеди сигурна употреба на новите технологии и да се избегне сајбер-булингот помеѓу децата.

  Одбележување на денот на семејството 2021 година, има за цел да ја истакне важноста на ваков тип едукативни програми кои ќе придонесат за благосостојбата на децата и родителите, вклучувително и неколку цели за одржлив развој.

  Целите на „Семејствата и новите технологии“, во 2021 година се:

  Истакнување на важноста на семејно ориентирани политики и програми за ефикасно одговарање на предизвиците, како резултат на брзото ширење на новите технологии;

  Презентирање на растечкиот потенцијал на информатички и комуникациски технологии за зајакнување на родителите преку алатки за едукација во корист на децата, семејствата и општеството воопшто;

  Предупредување од негативните влијанија на новите технологии врз децата и семејствата;

  Споделување на добри практики за користење на дигиталните технологии за родителството, образованието и целокупната семејна благосостојба.

  Заклучок

  Овој празник е совршен за оние кои сакаат да го поминат денот со своите семејства и да ја подигнат свеста за вредноста на семејството!

  извор: ИЈЗ

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 4 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 5 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 8 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 9 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 10 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 11 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 11 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 11 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 12 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 13 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 15 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!