fbpx
Поврзи се со нас

Гостиарски

Така се зборува во Гостивар (12)

Објавено

на

  Недела обично важи за ден кога семејството се собира на заеднички ручек. Во книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески има делови коишто се однесуваат токму на храната и некои традиционални рецепти, кои се приготвувале во гостиварскиот крај.

   Храна

  Обично све сме спремале, како-да-ти-кажам. Сарми, грав со пастрма сме праеле. Тоа ни беше омилено јадење. Или грав со суво месо и така. Сме `и праеле сите манџи. Сите. Мусаки, со ориз тави…Од благи јадења, гурабии. Мáјка-ми обично дека беше повише као заузета, сме купуале повише. Сме купуале јадења. Ова, благи, мислам. Ко ќе доеше за слава мáјка-ми од чивлиг, ќе донесеше од Скопје посни колачи. Таке. После, коа беше сéстра-ми поголема, таа почна да месит повише. Ја помала, сум учела.

  Грав со пастрма се подготвуат, граот се варит посебно, пастрмата посебно. Ко ќе се сварит граот, ќе го помешаш и едното и другото и ќе напраиш запршка, или нé-морат запршка. Може и без зáпршка. Некој сакат, некој нејќет.

  Друго јадење, на пример сарма. Сарма, мрсна сарма, ќе здробиш кромид. Ќе го пропржиш кромидот, ќе го спуштиш месото и ќе му стаиш во месото. После, ко ќе го пропржиш и месото, ќе го извадиш, ќе му стаиш бибер, сол и ко ќе го виткаш во секоа сарма ќе му стаиш сланина. Или суо месо, пржено. Нé-мора да е сланина. Во секоа сарма. И после, кога ќе го ставиш, ко ќе го наредиш све, измеѓу нив ќе стаиш опет пушено месо и ловор. Обавезно се стават во мрсна сарма. Ловоров лист. Сол нé-морат многу, затō што е кисел купусот. Малку сол се стават, сасвим малку или ич.

  (Загорка Попоска, 1927)

   

  Комат сме праеле кāде нас. Може да се напраит посен комат. Сме праеле за пости кога е, комат ќе се замесит само брашното со вода, посно и ќе се истǎлчат ореси – не мелени на машина, него истǎлчени ореси и во оресите ќе се истǎлче една глајца лук. Е, сеа тоа ќе било во еден тањир наместено. Е, ова брашново се праеле кори. Посниот комат и ќе се штркат само со зејтин. Најзгора на кората, ко ќе `с испечет (тǎнок комат, со неколку коричиња) и најзгора ќе се зоврие малу, ова, вода, во коа вода има провриено и зејтин и ќе се тури во луков. И тоа озгора го турале. Тоа е посен комат. За кога се постело.

  Мрсен комат, ќе заместа исто тесто, во тестото и јајца. Ќе развијат кори, кој како е умешен. Може да има квасец, може коматот да биде само со сирење и со јајца. И тој комат се развијала кора, па ќе се посипет со мас, па ќе се посипет со јајца и со сирење ќе се напраело, тоа го викаат, тие го викале како сарајлии. Вртен комат. Некој го викаат колпите, некој го викаат сарајлија, некој бурек. Таке го праеле тој комат.

  Праеле и топтáјњци, со пченкарно брашно. Тоа со пченкарно брашно, со малу квасец ќе се замесит тесто, па се турат во тепсија, се турат и доста мас, пресна мас, кравја мас. И ќе се тури внǎтра. Па се пече тоа. Па се ситни, се ситни ситно, па опте се преливат со мас, тоа е многу убō. И со тоа, како со свите комати, кисело млеко. Некој сакал маќејњца. Јогурт тога немало. Маќејњца и кислело млеко.

  (Ѕвезда Китановиќ, 1929)

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 12 минути

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 43 минути

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 2 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 3 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 4 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 5 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 6 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 7 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 24 часа

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 1 ден

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 1 ден

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар мора да го победи ТФТ во Скопје за пласман во Плеј-оф

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена