Поврзи се со нас

Локални избори 2021

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Објавено

на

  • Shqip

Во организација на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во соработка со Унијата на жените на Алијанса за Албанците во Гостивар, попладневно се одржа настан по повод месецот за борба против рак на дојка, октомври. Под мотото „Напред розово“, жените заедно маршираа од пред Центарот за култура до градскиот плоштад, од каде ги испратија своите пораки за повисока свест за редовни превентивни прегледи и поддршка на секоја жена што се соочува со болеста.

„Целта ни е да ја подигнеме свеста, моралот кај жените, а со тоа и да ги поттикнеме на редовна контрола, редовни прегледи, самопрегледи кои се мнлгу битни во раната дијагноза, превенцијата, рано преземање на мерки, терапија и сето тоа води до позитивен исход од дијагнозата, односно оздравување и победа над оваа опака болест. Како лекар сакам да нотирам дека за да имаме навремена дијагноза потребно е да имаме и навремени испитувања. Затоа апелирам да се надминат слабостите кои ги имаше во текот на изминатиот ковид период, да има што е можно повеќе слободни термини за прегледи, за да можат жените непречено да ги вршат повие прегледи. Исто така, на Гостивар му е повеќе од потребно да се обезбеди мамограф, затоа што мамографијата е најточна метода, преку која може да се дијагностицира карциномот на дојка и без симптоми. Гледате дека овде сме присутни жени од различна возраст, етникум, политичка припадност, професија и ова е еден вид порака, апел дека карциномот на дојка не бира, секој може да заболи, но со вакви настани, со едукација и подигнување на моралот да не дозволиме ниту една жена да стане жртва“, порача Анета Ќироска, претседател на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар.

Беса Мухареми, претседател на УЖ на АА во Гостивар ги повика жените да бидат внимателни и одговорни кон своето здравје.

„Во духот на месец октомври, како што симболично е наречен „розов месец“ придонесуваме за сензибилизирање на јавноста за карциномот на дојка. Оваа болест може да ја погоди било која жена, па и мажите, не бира по националност, раса, религија. Порачуваме секој да мисли и да го чува своето здравје, да се прават редовни прегледи и контроли за да доколку е потребни навреме се преземат соодветни мерки“, истакна Мухареми.

Поддршка на активноста даде кандидатот за градоначалник на Гостивар од Алијанса/Алтернатива, Арбен Таравари.

„Карциномот на дојка е една од почестите болести што се јавуваат кај жените, но може да се превенира и тоа е главната порака на ваквите настани, превенцијата, повисока свест за рани прегледи. За жал во нашата болница се‘ уште не се исполнети во целост условите за превенција, да биде како што треба за жените што се соочуваат со карцином и за оние на кои им се неопходни прегледи“, рече Таравари.

На настанот присуствуваа и носителите на советничките листи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ,,За подобра Македонија“, Гоце Димовски и на Алијанса/Алтернатива, Ваљбон Лимани.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

Локални избори 2021пред 4 часа

Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

Вестипред 6 часа

Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

Локални избори 2021пред 7 часа

Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

Македонијапред 9 часа

Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

Гостиварпред 10 часа

Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

Гостиварпред 11 часа

Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

Гостиварпред 12 часа

Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

Македонијапред 13 часа

Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

Здравје и убавинапред 14 часа

Пет намирници за подобра меморија

Здравје и убавинапред 1 ден

Неколку свети за побистар ум

Локални избори 2021пред 1 ден

„На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

Локални избори 2021пред 1 ден

Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

Вестипред 2 недели

КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

Гостиварпред 2 дена

МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

Локални избори 2021пред 2 дена

Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Гостиварпред 1 недела

DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

Локални избори 2021пред 2 недели

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Гостиварпред 2 недели

Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

Гостиварпред 4 дена

Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

Локални избори 2021пред 2 недели

Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

Македонијапред 2 недели

Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

Локални избори 2021пред 3 дена

Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

Локални избори 2021пред 3 недели

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 5 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 5 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 5 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 5 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 6 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 9 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 9 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Отворени работни места во Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!