Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Урмата како едно од најздравите овошја

Објавено

на

Кога зборуваме за најздравите овошја, урмите се едни од овошјата кои се секогаш на листата. Многу луѓе го користат ова овошје како природен засладувач, а исто така често го додаваат во смути и колачи.

Урмите се сметаат за вистинска ризница на витамини, одлични се и за возрасни но и за деца, а експертите ги препорачуваат поради нивните здравствени ефекти.

Тие се добар извор на енергија, шеќер и растителни влакна. Содржат есенцијални минерали, витамини како што се тиамин, рибофлавин, ниацин, фолати, витамин А и витамин К.

Инаку, еден од најдобрите тенисери, Новак Ѓоковиќ неодамна откри дека често јаде урми и банани за време на неговите натпревари.

А ова се само четири од многуте здравствени придобивки од урмите.

Тие се богати со антиоксиданси

Урмите се богат извор на заштитни растителни соединенија кои имаат антиоксидантни својства. Тие вклучуваат полифеноли, каротеноиди и лигнани, за кои е докажано дека помагаат во лекувањето на хронични болести.

Добри се за цревата и варењето

Три урми обезбедуваат околу 18 проценти од дневната потреба за влакна, кои поддржуваат добра дигестивна функција. Според некое истражување покажано е дека урмите може да ги намалат шансите за рак на дебелото црево благодарение на нивната висока содржина на влакна и полифенол, кои исто така имаат корисни антимикробни придобивки.

Ги зајакнуваат коските

Урмите се извор на минерали кои се добри за коските. Содржат селен, манган, бакар и магнезиум, а овие минерали се многу важни за здрав развој и цврстина на коските, особено кај постарите лица бидејќи нивните коски се слаби.

Одлични се за трудници

Вклучувањето на урмите во исхраната во последните неколку недели од бременоста може да го поттикне проширувањето на грлото на матката. Се верува дека соединенијата во урмите ги имитираат ефектите на окситоцинот, хормон кој игра клучна улога во процесот на раѓање.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 4 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 7 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 10 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 11 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена