Поврзи се со нас

Гостивар

Утре одбележување на 3 години од трагичната несреќа кај Ласкарци

Објавено

на

  • Shqip

Утре, недела (13 февруари) се навршуваат три години од трагичната автобуска несреќа близу селото Ласкарци, која однесе 16 човечки животи.

Општина Гостивар најави дека годишнината ќе се одбележи со положување на цвеќе и собир на градскиот плоштад.

„Во 13:30 часот ќе положиме цвеќе на местото на трагедијата во село Ласкарци, а во 17:30 ќе се собереме заедно кај паркот на градскиот плоштад, во спомен на жртвите од оваа трагедија и да ја споделиме болката со сите оние кои ги загубија своите најблиски. Ги покануваме членовите на семејствата, пријателите на жртвите и граѓаните, да ни се придружат!“, напиша на фејсбук градоначалникот Арбен Таравари.

Претходните години трагичниот датум се одбележуваше со собир, положување на цвеќе и марш од Ласкарци до Гостивар.

 

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Занимливостипред 2 недели

Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Гостиварпред 2 недели

Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Македонијапред 11 часа

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 14 часа

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Македонијапред 15 часа

Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

Македонијапред 16 часа

Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

Вестипред 17 часа

Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

Гостиварпред 18 часа

Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

Македонијапред 18 часа

Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

Гостиварпред 19 часа

Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

Гостиварпред 20 часа

Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

Македонијапред 20 часа

Се намалува цената на горивата

Македонијапред 21 час

Почна исплатата на социјалната помош за јуни

Гостиварпред 22 часа

Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

Гостиварпред 23 часа

Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена