Поврзи се со нас

Регион

Утре штрајк на италијанските контролори на летање, веројатни доцнења на летовите

Објавено

на

Италијанските контролори на летање и работниците на земја планираат штрајк за утре, во екот на сезоната на патувања, што значи дека се веројатни доцнења на летовите, јави ДПА.

Многу летови може да бидат засегнати, соопштија денеска италијанските медиуми. Авиокомпаниите ги повикаа патниците да го проверат статусот на нивните летови и да очекуваат можни откажувања и доцнења.

Персоналот на земја кој работи на пријавување на италијанските аеродроми планира утре да штрајкува од 10 до 18 часот (0800-16:00 GMT).

Покрај тоа, пилотите кои работат за Малта Ер, кои управуваат со летовите на Рајанер во Италија, планираат да штрајкуваат од 12 до 16 часот.

Пилотите и стјуардесите кои работат за буџетската авиокомпанија Vueling се повикани на штрајк утре од 10 до 18 часот.

Рајанер објави соопштение во кое се вели дека летовите до и од Италија ќе бидат ограничени или откажани поради штрајковите.

Авиокомпанијата ИТА Ервејс ќе се соочи со откажување на околу 133 летови тој ден.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена