fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Варено вино за совршена атмосфера

Објавено

на

Викендот е совршено време да се опуштите, одморите и уживате со добар филм, книга или слично. Додадете на тоа и некој колач и топол напиток и уживањето ќе биде комплетно.

А има ли нешто подобро од мирисно, вкусно и слатко греано вино, посебно кога деновите се студени, мрачни и магловити?

Најдобро од се’ е тоа што лесно и брзо се подготвува, а не ви е потребно скапо и кваллитетно вино за да уживате во богатството на вкусот.

Придобивките од вареното вино се и тоа што ќе замириса домот на каранфилче и цимет, како и на портокал, го зајакнува вашиот имунитет, па доколку сакате да уживате во овој зимски напиток (немојте да претерувате), еве како да го подготвите.

Состојки:

  • 1L вино
  • 2 портокали
  • јаболко
  • каранфилче
  • цимет
  • анасон
  • бибер во зрно
  • мед или шеќер
  • бренди или коњак, доколку сакате да го засилите вкусот

Подготовка:
Во поголем сад истурете го виното, додадете половина од количината вода, а потоа убаво измијте ги портокалите и јаболкото, исечете ги на резанки, па ставете ги во виното.

Додадете го каранфилчето, две-три зрна бибер (го засилува вкусот), циметот (може и мелен, но подобро е во стапче за да не го прецедувате виното), анасонот и медот или шеќерот. Најдобро е да го пробате виното кога ќе се загрее, бидејќи така најдобро ќе процените дали е доволно слатко.

Варете го на средно силна температура, а пред да зоврие, намалете ја температурата, поклопете го тенџерето и оставете го да се вари уште петнаесеттина минути.

После тоа, виното е подготвено.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!