Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Важечки ќе бидат и гласачките ливчиња без печат

Објавено

на

Државната изборна комисија на вчерашната седница донесе изменување на Упатството за важечки и неважечки гласачки ливчиња. Во врска со ова Комисијата дополнително извести и ги задолжи избирачките одбори задолжително да ставаат печат на секое гласачко ливче, но доколку има ливчиња без ставен печат, за таквите да постапат согласно член 115, а во врска со член 110 од Изборниот законик, односно и таквите ливчиња да бидат важечки доколку вољата на гласачот е јасно изразена.

ДИК, исто така донесе Решение за повторување на гласањето на Избирачко место 0543, Дебар, за избор на членови на совет на Општина Дебар и избор на градоначалник на Општина Дебар и Решение за повторување на гласањето за избор на членови на совет на општина Шуто Оризари и совет на Град Скопје, на Избирачко место 2957/1 Шуто Оризари, откако претходно Управниот суд ги уважи тужбите на овластените подносители на приговорите кои Државната изборна комисија ги одби за овие избирачки места.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 8 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 11 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 12 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 14 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 15 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 16 часа

Приведена жена во ПС Гостивар: Го нападнала сопругот, се заканувала на синот

Гостиварпред 17 часа

Објавен конкурсот-Во средните училишта во Гостивар околу 1.300 слободни места

Вестипред 18 часа

Покренато обвинение против Доналд Трамп – Прв поранешен претседател на САД кој е кривично гонет

Гостиварпред 19 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Do të jenë të vlefshme edhe fletat e votimit pa vulë

Објавено

на

Komisioni shtetëror zgjedhor në seancën e djeshme solli ndryshim të Udhëzimit për fletat e vlefshme dhe të pavlefshme të votimit. Në lidhje me këtë Komisioni në mënyrë plotësuese njoftoi dhe i detyroi bordet zgjedhore detyrimisht të vendosin vulë mbi çdo fletë votimi, por nëqoftëse ka fleta pa vulë të vendosur, për ato të veprojnë sipas nenit 115, kurse në lidhje me neni 110 nga Kodi zgjedhor, gjegjësisht edhe ato fleta të quhen të vlefshme nëqoftëse vullneti i votuesit është e shfaqur në mënyrë të qartë.

KSHZ gjithashtu solli Vendim për përsëritje të votimit në Vend votimin 0543, Dibër, për zgjedhje të anëtarëve të këshillit të Komunës së Dibrës dhe zgjedhje të kryetarit të Komunës së Dibrës dhe Vendim për përsëritje të votimit për zgjedhje të anëtarëve të këshillit të komunës Shuto Orizari dhe këshill të Qytetit të Shkupit, në Vend votimin 2957/1 Shuto Orizari, pasi paraprakisht Gjykata themelore i miratoi paditë e paraqitësve të autorizuar të ankesave që Komisioni shtetëror zgjedhor nuk i miratoi për këto vend votime.

 

Популарно изминативе 100 дена