fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Викендов во Минхен започнува 185-тиот Октоберфест

Објавено

на

Најголемиот фестивал на пивото во светот, „Октоберфест“ викендов го започнува своето 185-то издание во Минхен.

На 22 септември, точно на пладне согласно традицијата градоначалникот на Минхен со чекан прв отвора буре со пиво, со што започнува фестивалот. Во главниот град на Баварија во наредните 16 дена се очекуваат околу шест милиони посетители кои ќе бидат дел од панаѓурот кој се простира на 30 хектари површина на минхенската Терезиен-ливада. Најголем дел од посетителите на Октоберфест 70% се од Баварија, доаѓаат во традиционална баварска облека, како што се кожените пантолони (ледерхозе) и женскиот фустан (дирндл), останатите 30%, од сите страни на светот.

На „Октоберфест“ може да се служат само локални пива, т.е. пива произведени на територијата на градот Минхен. Пивата кои ги задоволуваат посебните критериуми се означени како „пива на Октоберфест“. За потребите на фестивалот, пиварниците произведуваат посебен вид пиво, кое има повисоко ниво на алкохол од најмалку 13,5%, наместо вообичаеното ниво од 5,8% до 6,4%  дозволени пива се: Augustiner-Bräu, Hacker-Pschorr-Bräu, Löwenbräu, Paulaner, Spatenbräu и  Staatliches Hofbräu-München.

Цената на пивото на годинешниот фестивал, кое се служи во кригли од 1 литар се очекува да се движи од 10 до 11,5 евра за кригла.

Октоберфест не може да се замисли без традиционалната храна: ’’Hendl’’ (пилешко месо) , ’’Schweinsbraten’’(печено свинско) ,’’Haxn’’ (свинска коленица) , ’’Würstel’’ (колбаси) заедно со ’’Brezel’’ (переци), ’’Knödeln’’(компири или лебни кнедли) , ’’Käsespätzle ’’ (сирењаци) , ’’Reiberdatschi’’(компир – палачинки), ’’Obatzda’’ (масно вариво зачинето со сирење и путер) и ’’Weisswurst’’ (бел колбас).

Октоберфест за прв пат се одржал на 12-ти октомври 1810 година во чест на одбележувањето на бракот на трононаследникот Лудвиг и принцезата Тереза фон Сахсен-Хилдбургхаусен.

Оваа година се засилени безбедносните мерки. Дополнително поставени се огради, видео-камери, забранети се дронови, како и носењето големи чанти и ранци од посетителите. Околу 700 полицајци ќе се грижат за сигурноста на луѓето присутни таму.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!