Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Вкусните праски со бројни здравствени придобивки

Објавено

на

Секое лето, покрај јагодите и црешите, тука се и праските кои не мамат со својот мирис и вкус.

Праската е идеална, нискокалорична храна, а воедно и вистинско богатство на хранливи материи неопходни за зајакнување на имунитетот. Витамините во праските можат да заменат речиси 30 проценти од дневните потреби на една личност за витамин Ц и витамин А.

Ако сакате да ги јадете, тогаш прочитајте подолу како праските влијаат на вашето здравје.

Тие го чуваат срцето

Праските се умерен извор на калиум, кој е важна хранлива материја и која помага во контрола на високиот крвен притисок и намалување на холестеролот.

Го подобруваат варењето

Една просечна праска содржи околу два грама влакна, од кои половина се растворливи, а половина нерастворливи. Токму нерастворливите делуваат поволно на нашето варење и помагаат при опстипација, додека растворливите ги хранат добрите бактерии кои влијаат на здравјето на дигестивниот систем.

Го зајакнуваат имунитетот

Редовното консумирање на ова овошје, кое изобилува со споменатите антиоксиданси, витамини и минерали, може силно да влијае на создавање поотпорен имунитет на организмот, што ни помага полесно да се справиме со сезонските настинки и други болести.

Добри се за кожата

Екстрактите од праска често може да се најдат во кремите за лице и тело и тоа не е без причина. Имено, соединенијата од праската ја подобруваат способноста на кожата подолго да ја задржува влажноста, а со тоа и кожата е позатегната. Самите цветови од праска често се користат во алтернативна азиска медицина за ублажување на изгореници од сонце.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена