Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  • Дата: 12/03/2018

Во Босна и Херцеговина од денес само со лична карта

Како што беше најавено од денес македонските граѓани ќе влегуваат во Босна и Херцеговина само со лична карта, исто како и граѓаните на Босна и Херцеговина во Македонија, соопшти премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со претседавачот на Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ.

– “По досегашните договори за влез само со лични карти со Србија и Албанија, сега македонските граѓани ќе можат и во Босна и Херцеговина да влегуваат само со лични карти”, истакна Заев.

Покрај олеснување на движењето на граѓаните, со денеска потпишаниот Договор се олеснети и условите за учениците од основното и средното образование, како и за студентите од БиХ, кои ќе учат под еднакви услови како домашните. Школарината ќе биде еднаква како и за домашните студенти.

 

Оставете коментар

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.Задолжителните полиња се означени *

*