Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар нови 4 заразени со корона, во Македонија 377

Објавено

на

Во последните 24 часа од 3.608 тестирања, регистрирани се 377 нови случаи на Ковид-19, од кои 164 во Скопје. Оздравеле 307 пациенти, а починале 12 лица, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Новозаразените се од Скопје – 164, Кавадарци – 31, Прилеп – 30, Битола – 24, Охрид – 16, Велес – 15, Куманово – 11, Штип – 10, Кичево – девет, Тетово – седум, Струмица и Крива Паланка – по шест, Радовиш и Валандово – по пет, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Делчево и Богданци – по четири, Свети Николе, Ресен и Кратово – по три, Кочани, Македонски Брод и Македонска Каменица – по два, Струга, Пробиштип и Крушево – по еден.

Во Скопје оздравеле 155 пациенти, во Охрид – 23, Прилеп – 20, Кавадарци и Куманово – по 17, Битола – 13, Делчево – 10, Струга – осум, Велес и Ресен – по пет, Штип, Струмица, Валандово и Кочани – по четири, Гевгелија – три, Тетово, Свети Николе и Пехчево – по два, Кичево, Радовиш, Неготино, Богданци, Кратово, Македонска Каменица, Берово, Демир Хисар и Дојран – по еден.

Пет лица од починатите се од Скопје на 63, 82, 85, 85 и 87-годишна возраст и по едно починато лице од Куманово (61г), Охрид (58г), Битола (67г), Штип (66г), Струмица (62г), Крива Паланка (78г) и Виница (69г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице со датум на смрт 6 декември 2021. Регистрираното починато лице е од Скопје на возраст од 92 години. Лицето е починато во болнички услови.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 6 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 9 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 10 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 11 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 12 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 14 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 15 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 16 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 17 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Gostivar 4 raste të reja me koronë, në Maqedoni 377

Објавено

на

Në 24 orët e fundit nga 3608 testime janë regjistruar 377 raste të reja me Kovid-19, prej të cilave 164 në Shkup. 307 pacientë janë shëruar dhe 12 persona kanë vdekur, tha Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik.

Të sapo infektuarit janë nga Shkupi – 164, Kavadari – 31, Prilepi – 30, Manastiri – 24, Ohri – 16, Velesi – 15, Kumanova – 11, Shtipi – 10, Kërçova – 9, Tetova – 7, Strumica dhe Kriva Pallanka – nga gjashtë, Radovishi dhe Valandova – nga pesë, Gostivari, Gjevgjelia, Negotina, Dellçeva dhe Bogdanci – nga katër, Sveti Nikole, Resnja dhe Kratovë – nga tre, Koçani, Makedonski Brod dhe Makedonska Kamenica – nga dy, Struga, Probishtip dhe Krushevë – nga një.

Në Shkup janë shëruar 155 pacientë, në Ohër 23, Prilep 20, Kavadar dhe Kumanovë- nga 17, Manastir 13, Dellçevë 10, Strugë 8, Veles dhe Resnjë- nga 5, Shtip, Strumicë, Vallandovë dhe Koçan- nga katër, Gjevgjelia – tre, Tetova, Sveti Nikolla dhe Pehçeva – nga dy, Kërçova, Radovishi, Negotino, Bogdanci, Kratovë, Makedonska Kamenica, Berovë, Demir Hisar dhe Dojran – nga një.

Pesë nga të vdekurit janë nga Shkupi në moshën 63, 82, 85, 85 dhe 87 vjeçare dhe nga një i vdekur nga Kumanova (61), Ohri (58), Manastiri (67), Shtipi (66), Strumica (62), Kriva Pallanka (78) dhe Vinica (69). Të gjithë personat e raportuar vdiqën në spital.

Sipas regjistrit të të vdekurve me diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin, është raportuar edhe një i vdekur me datë vdekje 6 dhjetor 2021. I ndjeri i regjistruar është nga Shkupi në moshën 92 vjeçare. Personi ka ndërruar jetë në spital.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена