Поврзи се со нас

Гостивар

Во клупа или од пред компјутер? Неизвесно е како учениците ќе го почнат 1-ви септември

Објавено

на

  На две и пол недели пред почетокот на новата учебна година, министерствата за образование и за здравство се’ уште не донесоа конечна одлука на кој начин ќе започне одвивањето на наставата.

  Министерот за образование Арбер Адеми на денешната прес конференција истакна дека се залага за враќање на учениците во училишните клупи, но тоа зависи од епидемиолошката состојба со коронавирусот.

  „Нудиме три модели на организирање и спроведување на наставата: со физичко присуство, далечинско учење-онлајн и третиот модел е комбиниран начин на настава од првите два. Во МОН преовладува мислење дека треба да се организира настава со физичко присуство, но да се земе предвид епидемиолошката состојба и условите во училиштата. Тоа значи дека секаде каде ни дозволува епидемиолошката состојба и каде има услови, имајќи ги предвид протоколите за заштита, би требало наставата да биде со физичко присуство. Нашиот став е јасен, нема замена за наставата со физичко присуство, но сепак треба да водиме сметка за здравјето на нашите ученици. Да се обезбеди физичка дистанца најмалку 1,5 метри и да се испочитуваат други одредби и упатства за да наставата се организира безбедно. Во училишта кои немаат услови, наставата треба да се организира преку комбиниран модел. Би се поделиле одделенијата на помали групи, една група по една недела недела би следела настава во училиште, а другата група да го следи  часот онлајн. Ако тоа не е можно, тогаш снимените лекции во текот на денот, би се споделиле со учениците онлајн. Какво и да е нашето решение, укажуваме дека може да се  смени и еден ден пред почеток на учебната година, или по почнување, зависно епидемиолошката состојба.“,  рече Адеми, додавајќи дека ако епидемиолошката состојба е таква каква што е сега, тогаш училиштата треба да се отворат.

  Министерот потенцира дека се прави сеопфатна анализа, да се донесе правилна одлука. Примерите покажале дека повеќе од земјите се охрабриле да ги отворат училиштата, а имало и случаи кога после оваа одлука пак ги затвориле поради појава на заразени ученици и опасност од проширување на ковид 19.

  Министерот за здравство Венко Филипче, пак изјави дека став на комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 10 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 11 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 14 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 15 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 16 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 16 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 18 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 19 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 19 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 20 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!