fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во клупа или од пред компјутер? Неизвесно е како учениците ќе го почнат 1-ви септември

Објавено

на

На две и пол недели пред почетокот на новата учебна година, министерствата за образование и за здравство се’ уште не донесоа конечна одлука на кој начин ќе започне одвивањето на наставата.

Министерот за образование Арбер Адеми на денешната прес конференција истакна дека се залага за враќање на учениците во училишните клупи, но тоа зависи од епидемиолошката состојба со коронавирусот.

„Нудиме три модели на организирање и спроведување на наставата: со физичко присуство, далечинско учење-онлајн и третиот модел е комбиниран начин на настава од првите два. Во МОН преовладува мислење дека треба да се организира настава со физичко присуство, но да се земе предвид епидемиолошката состојба и условите во училиштата. Тоа значи дека секаде каде ни дозволува епидемиолошката состојба и каде има услови, имајќи ги предвид протоколите за заштита, би требало наставата да биде со физичко присуство. Нашиот став е јасен, нема замена за наставата со физичко присуство, но сепак треба да водиме сметка за здравјето на нашите ученици. Да се обезбеди физичка дистанца најмалку 1,5 метри и да се испочитуваат други одредби и упатства за да наставата се организира безбедно. Во училишта кои немаат услови, наставата треба да се организира преку комбиниран модел. Би се поделиле одделенијата на помали групи, една група по една недела недела би следела настава во училиште, а другата група да го следи  часот онлајн. Ако тоа не е можно, тогаш снимените лекции во текот на денот, би се споделиле со учениците онлајн. Какво и да е нашето решение, укажуваме дека може да се  смени и еден ден пред почеток на учебната година, или по почнување, зависно епидемиолошката состојба.“,  рече Адеми, додавајќи дека ако епидемиолошката состојба е таква каква што е сега, тогаш училиштата треба да се отворат.

Министерот потенцира дека се прави сеопфатна анализа, да се донесе правилна одлука. Примерите покажале дека повеќе од земјите се охрабриле да ги отворат училиштата, а имало и случаи кога после оваа одлука пак ги затвориле поради појава на заразени ученици и опасност од проширување на ковид 19.

Министерот за здравство Венко Филипче, пак изјави дека став на комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 1 час

Еве го распоредот на часови кои ќе се емитуваат на МТВ

Гостиварпред 4 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 5 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 5 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 6 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 7 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 10 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 10 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!