Поврзи се со нас

Гостивар

Во Либан промовиран прототип на електромобил дизајн на гостиварецот Михаел

Објавено

на

  Трудот, посветеноста и креативноста донесоа остварување на животната желба на младиот гостиварец Михаел Мерклер, кој се занимава со 3Д дизајн на автомобили. Михаел веќе пет месеци е во Бејрут, Либан и работи како заменик претседател во одделот за дизајн во компанијата Електра. Деновиве компанијата промовираше прототип на спортски електричен автомобил со дизајнерски потпис на 31 годишниот гостиварец.

  „Electra Quds Rise е мојот втор прототип, а дизајнот се роди по експлозијата во Бејрут. Со изработката почнав додека се‘ уште бев во Гостивар, а продолжив откако стигнав во Бејрут на крајот на ноември минатата година. Моето патување во Либан беше одложено неколку пати поради коронакризата, два дена пред тргнување, мојот лет беше откажан, па морав да чекам уште неколку дена за повторно да се обидам. Но, ете, конечно можам да кажам дека го живеам мојот сон, сон на секој автомобилски дизајнер, да ја види својата креација во реалниот свет. Би сакал да го искористам овој момент да му се заблагодарам на г-дин Џихад Мухамед кој веруваше во мојата работа и во мојот талент и со тоа што ми даде шанса да работам во неговата компанија го оствари мојот најголем сон. Исто така, голема благодарност до целиот тим на EV Electra кои неуморно работеа на остварувањето на овој проект и не се само мои колеги, туку и моја втора фамилија“, вели Михаел.

  Стандардната верзија на промовираното возило ќе биде опремена со 120KW електро мотор , кој ќе биде покренат од 50KW батерија. Максималната брзина ќе изнесува 165 км на час (елекронски лимитирана) со забрзување од 0-100км за помалку од 5 сек. Со едно полнење ќе можете се извозат од 350 до 450 км во зависност од стилот на возење. Цената на автомобилот ќе изнесува 30.000 американски долари. Ентериерот е опремен со екран на допир со големина од 15 инчи, поставен во центарот на конзолата, кој ке служи за пристап кон дополнителните опции на возилото вклучувајќи ја и контролата на клима уредот во автомобилот. Возилото ке биде опремено со неколу камери кои ке овозможат прегледност од 360 степени.

  „Нашите инжењери работеа на специјален уред кој ке биде вграден во возилото и ке служи за дезинфекција на внатрешноста на возилото по неговото напуштање. Уредот може да се активира автоматски или преку апликација на вашиот мобилен телефон. Што се однесува до неговото сериско производство, се работи за еден подолг процес, возилото ке помине низ фази на унапредување вклучувајќи и некои минимални измени во изгледот на возилото. Возилото треба да помине низ повеќе тестирања како и негова хомологација, но се надеваме дека тоа ќе се случи поскоро.“, појасни гостиварецот и ни откри дека во план е создавање на уште неколу типа на возила како „супер автомобил“, теренско возило, луксузен Седан,мал градски автомобил и такси возило.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Здравје и убавинапред 60 минути

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 3 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 5 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 6 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 6 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 7 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 7 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 8 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 8 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 10 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 11 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 12 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 23 часа

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!