fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Македонија нови корона позитивни 383 од 1.648 тестови – подрачје на Гостивар со 6 новозаразени

Објавено

на

Министерството за здравство го објавни новиот извештај за состојбата со ковид во земјава, кој во продолжение го пренесуваме во целост.
Во последните 24 часа се направени 1648 тестирања, а регистрирани се 383 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 201
– Куманово 11
– Штип 21
– Прилеп 20
– Тетово 8
– Струга 5
– Велес 9
– Битола 12
– Охрид 4
– Кавадарци 7
– Гостивар 6
– Гевгелија 8
– Струмица 20
– Крива Паланка 6
– Радовиш 7
– Кочани 7
– Пробиштип 3
– Берово 5
– Валандово 4
– Виница 1
– Делчево 4
– Свети Николе 5
– Кичево 4
– Ресен 2
– Неготино 3
Во болнички услови починати се 7 лица, пациенти од Куманово (63 г), Тетово (69 г), Гевгелија (67 г), Скопје (51 г), Кавадарци (60 г) и двајца пациенти од Битола (60 и 79 г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациенти од:
– Скопје 43
– Куманово 6
– Штип 3
– Тетово 10
– Битола 2
– Охрид 2
– Кавадарци 1
– Гевгелија 3
– Струмица 1
– Крива Паланка 3
– Радовиш 4
– Кочани 8
– Берово 2
– Валандово 3
– Свети Николе 2
– Кичево 2
Досега во земјата се направени вкупно 207.891 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20937, бројката на оздравени пациенти е 16194, на починати е 792, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3951.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!