Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Во Маврово Ростуше и во Центар Жупа изборите ќе се повторат

Објавено

на

Државната изборна комисија информираше дека во две општини во земјава, ќе има повторување на целиот изборен процес. Се работи за Центар Жупа и Маврово-Ростуше. Од ДИК соопштија дека таму не бил исполнет законскиот услов за излезност од една третина од вкупниот број на запишани избирачи.

Во првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини. Во 22 општини градоначалниците се од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ (Аеродром, Босилово, Бутел, Велес, Виница, Јегуновце, Кавадарци, Карбинци, Кисела Вода, Гази Баба, Градско, Ѓорче Петров, Зрновци, Илинден, Могила, Неготино, Новаци, Петровец, Прилеп, Свети Николе, Сопиште и Штип.).

Девет се од коалицијата предводена од СДСМ (Берово, Богданци, Валандово, Крива Паланка, Крвогаштани, Крушево, Делчево, Дојран и Струмица).

Тројца градоначалници се од ДУИ (Липково, Пласница и Сарај).

Вториот круг на гласање ќе се одржи на 31 октомври.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 13 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 15 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 17 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 19 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 22 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 23 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Në Mavrovo Rostushe dhe në Centar Zhupa zgjedhjet do të përsëriten

Објавено

на

Komisioni shtetëror zgjedhor informoi se në dy komuna në vendin tonë, do të ketë përsëritje të gjithë procesit zgjedhor. Bëhet fjalë për Centar Zhupa dhe Mavrovo Rostushe. Nga KSHZ njoftuan se atje nuk ka qenë i përmbushur kushti ligjor për daljen e një të tretës nga numri i përgjithshëm i zgjedhësve të shënuar.

Në rrethin e parë të zgjedhjeve lokale janë zgjedhur kryetarë në 34 komuna. Në 22 komuna kryetarët janë nga koalicioni i drejtuar nga VMRO-DPMNE (Aerodrom, Bosillovo, Butell, Velesi, Vinicë, Jegunovce, Kavadarci, Karbinci, Kisella Voda, Gazi Babë, Gradsko, Gjorçe Petrov, Zrnovci, Ilinden, Mogilla, Negotinë, Novaci, Petrovec, Prilep, Sveti Nikole, Sopishte dhe Shtip).

Nëntë janë nga koalicioni i drejtuar nga LSDM  (Berovë, Bogdanci, Vallandovë, Kriva Pallankë, Krivogashtani, Krushevë, Dellçevë, Dojran dhe Strumicë).

Tre kryetarë janë nga BDI (Likovë, Pllasnicë dhe Saraj).

Rrethi i dytë i votimeve do të mbahet më 31 Tetor.

Популарно изминативе 100 дена