Поврзи се со нас

Гостивар

Во Мавровско езеро кај Леуново се трага по чамец потонат пред 40 години

Објавено

на

  Денешниот ден во близина на месноста Црн камен во Леуново беше исполнет со возбуда и интересни случувања. Нуркачи презедоа смел потфат во водите на Мавровско езеро. Членови на Еколошко-нуркачкиот клуб „Пена“ и Спелеонуркачкиот клуб „Врело“ тргнаа во потрага по чамец кој во езерото е потонат пред 40-тина години.

  Кире Ангелески, Ристе Тодоровски, Дарко Јовановски и Горан Делов се нуркачите кои влегоа во немирните и студени води на Мавровско езеро во потрага по потонатиот чамец.

  „Пет часа траше нуркањето, потрагата по чамецот, се спуштивме на 22 метри длабочина, после 16 метри видливоста поради тињата се повеќе се намалува и моравме да користиме подводни светилки. Температурата на водата од почетни 21 степен, се спушти до 9 степени на таа длабочина. Тлото е претежно силна тиња и камења, бидејќи тлото е поприлично стрмно кон средината, постои можност чамецот да е повлечен подлабоко кон внатрешноста, а и не е отфрлена можноста и да е затрупан во тињата“, ни откри Кире Ангелески од Спелеонуркачкиот клуб „Врело“.

  Неуспешниот денешен обид не ги обесхрабрува нуркачите и поддржувачите да се откажат од потфатот да го извадат чамецот од водите на Мавровско езеро.

  „Дојдовме со комплетна опрема за извлекување на потонати пловни објекти, имаме мал проблем со лоцирањето на чамецот пошто бараме според кажување и немаме прецизен радиус каде би барале. Но, нема тукутака да се откажеме. Во следните обиди ќе побараме сонар од метеролошки и ќе пробаме површински да го лоцираме со помош на технологијата и потоа го извлечеме со посебни балони“, појасни Дарко Јовановски, од Еколошко-нуркачкиот клуб „Пена“.

  По кажувањата на жителите на Леуново и Ниќифорово, токму во оваа област пред 40-тина години, потонат е 7 метарски железен чамец, кој бил во сопственост на семејство од Ниќифорово и бил главно пловно превозно средство за жителите на овие села.

  „Целава идеја започна на минатогодишниот пливачки маратон, кој се одржа по повод одбележувањето на славата на Леуново, „Успение на Пресвета Богородица“. Им ја раскажав приказната на нуркачите за потонатиот чамец и луѓето кои инаку се големи пријатели и секогаш добредојдени во овие села, рекоа дека ќе дојдат и ќе се обидат да го пронајдат и извлечат чамецот од водите на Мавровско езеро“, вели Драган Блажевски од Ниќифорово.

  Сончевиот ден, привлече поголем број на туристи на августовското сонце од разни делови на земјата на Црн камен на брегот на Мавровско езеро, кои срамежливо се распрашуваа што се случува во водите на езерото. Но, трагањето по потонатиот чамец не можеше да помине без жителите на Леуново и Ниќифорово кои добро знаеа што се бара и со возбуда споделуваа спомени и дешавки за чамецот, за кои очигледно ова беше посебен момент на кои со задоволство се присетуваа.

  „Овој чамец беше единствена атракција во 60-тите години, две децении беше главно пловно превозно средство за жителите на овие места, со него се одеше на кино од Ниќифорово до Анови, каде и да имаше фудбалски турнир во овие села фудбалерите се носеа со него, на селски слави се одеше со него. Чамецот потона некаде 1980 или 1981 година“, се присетуваше Душко Шарески од Леуново.

  Неизбежни беа и анегдотите за овој чамец според кажувањата на присутните на денешната потрага. Своевремено со овој чамец од едниот крај на езерото на другиот се превезла целата бина, се разбира демонтирана и официјално исчезната, на која настапувал славниот Здравко Чолиќ во Маврови Анови во 70-тите години на познатиот избор на мавровска убавица.

  Како се присетуваа собраните леунци и ниќифорци последната пловидба на „легендарниот“ чамец била кога тој заполовил во водите на езерото, по неповолни временски услови, заради љубов.

  Сподели на:
  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Анкета:

   Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

   Advertisement
   Advertisement
   Здравје и убавинапред 27 минути

   Кога треба да се запре со тренингот?

   Македонијапред 3 часа

   Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

   Гостиварпред 4 часа

   Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

   Гостиварпред 5 часа

   Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

   Локални избори 2021пред 6 часа

   Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

   Македонијапред 6 часа

   Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

   Македонијапред 6 часа

   Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

   Гостиварпред 7 часа

   ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

   Македонијапред 8 часа

   МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

   Гостиварпред 9 часа

   Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

   Гостиварпред 10 часа

   Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

   Здравје и убавинапред 12 часа

   Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

   Технологијапред 22 часа

   Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

   Вестипред 5 дена

   КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

   Гостиварпред 1 недела

   Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

   Гостиварпред 3 дена

   Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

   Гостиварпред 1 недела

   Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

   Гостиварпред 2 недели

   Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

   Спортпред 2 недели

   Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

   Гостиварпред 2 недели

   Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

   Гостиварпред 2 недели

   Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

   Гостиварпред 1 недела

   Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

   Спортпред 2 месеци

   КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

   Спортпред 5 месеци

   ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

   Гостиварпред 5 месеци

   Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

   Гостиварпред 5 месеци

   Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

   Гостиварпред 5 месеци

   Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

   Гостиварпред 6 месеци

   Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

   Гостиварпред 8 месеци

   На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

   Гостиварпред 9 месеци

   Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

   Гостиварпред 1 година

   ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

   Спортпред 1 година

   Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

   Отворени работни места во Полог:

   Популарно изминативе 100 дена

   error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!