Поврзи се со нас

Гостивар

Во регион на Гостивар има 238 активно заразени со коронавирус – за три дена нови 83 случаи

Објавено

на

Изминатите неколку денови на гостиварското подрачје се бележи значително зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус. Во петок, сабота и недела беа потврдени 83 нови случаи, додека како оздравени беа евидентирани 26 пациенти. Со ова моментално бројката на активно болни во регионот на Гостивар изнесува 238.

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, од почетокот на пандемијата во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше со ковид биле дијагностицирани вкупно 1.245 граѓани. 63 во евиденцијата се евидентирани како смртни случаи, додека 944 како оздравени.

На ниво на Македонија до сега се потврдени вкупно 32.436 корона позитивни, а бројката на активно болни изнесува 10.324.

Најмногу заболени има во Скопје 4.862, Тетово 609, Струмица 560, Прилеп 510.

Владата и Министерството за здравство вчера почнаа кампања под слоганот „носам маска“. „Ризикот на пренесување на вирусот е висок кога затворената просторија не се проветрува со голем број на луѓе кои не носат маска. Колку е подолг и физички поблизок контактот помеѓу некој заразен и потенцијален човек кој би можел да се зарази, толку е поголем ризикот. Доколку носиме маска и одржуваме физичка дистанца ширењето на вирусот можеме да го спречиме. Од самите нас зависи заштитата на сопственото здравје и здравјето на нашите најблиски.“, порача министерот за здравство Венко Филипче.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена