fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Во земјава пристигнаа 20.000 вакцини на Спутник, донација од Србија

Објавено

на

Македонската и Српската Влада постигнаа договор за донација на вкупно 40.000 дози вакцини против ковид, „Спутник В“, од кои 20.000 пристигнаа во нашата земја денес.

-Сега кога почна масовната вакцинација во нашата земја со 24 000 вакцини од „Астра Зенека“ од Ковакс системот, за да не прекине динамиката и континуитетот на вакцинирање овие два пати по 20 000 вакцини се навистина драгоцени за да можеме да го продолжиме процесот на вакцинација, додека стигнат нашите количини кои се нарачани од Ковакс механизмот од ЕУ, директните договори со Кина, со Руската федерација за вакцините Спутник, од Фајзер кои ги имаме договорено“, изјави премиерот Зоран Заев.

Со овие 20 илјади вакцини предвидено е да се вакцинираат вработени во Министерството за внатрешни работи, АРМ, вработени во медиуми, во обвинителство и судови, возачите во јавен превоз ЈСП „Скопје“, пожарникарите, вработените воспитувачки во градинките и вработените на патарините.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!