Поврзи се со нас

Гостивар

Водата од водоводот во Гостивар е безбедна за пиење, извести Комуналец

Објавено

на

Јавното претпријатие Комуналец соопшти дека водата од системот за водоснабдување во Гостивар е безбедна и употреблива за пиење.

Според информациите од микробиолошката анализа од надлежните лаборатории кои го контролираат квалитетот на водата врз бактериолошката состојба и други анализи, потврдено е дека водата градскиот водовод е безбедна, информираше претпријатието.

Во вторникот по 15 часовен прекин во водоснабдувањето на градот, претпријатието препорача водата да не се користи веднаш за пиење поради хиперхлорирање.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена