fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Воена вежба во Гостивар на американската и македонската армија под име „Одлучен удар“

Објавено

на

Гостивар ќе биде еден од осумте градови во земјава, каде ќе биде спроведена заедничка воена вежба на американската и македонската армија. Вежбата „Одлучен удар”, вклучува интероперативност, интеграција, интеракција, комбинирана здружена вежба, боеви гаѓања, теренски активности, презентација на способности. Според најавите од општината, на први јули на градскиот плоштад ќе бидат изложени воени средства на двете армии.

Со цел успешна реализација на активноста, денес во општината, градоначалникот Арбен Таравари оствари средба со високи претставници на Канцеларијата за воена соработка со САД – Европска команда, Министерството за одбрана, раководството за организирање на воената вежба и Секторот на сообраќајна полиција при Полициската станица во Гостивар.

“Им благодарам на гостите што го избраа Гостивар за реализација на оваа воена вежба која ја отсликува соработката во областа на безбедноста на земјата со нашите западни сојузници, особено со Соединетите Американски Држави. Ние како Општина ќе ги ставиме на располагање сите расположливи капацитети и оваа здружена воена вежба ќе ја има нашата максимална логистичка поддршка”, стои во изјавата на градоначалникот Арбен Таравари.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!