Поврзи се со нас

Гостивар

Вработените во ХЕС „Маврово“ несебично подадоа рака – спроведена успешна крводарителна акција

Дарувањето на крв е хуман гест со којшто може да се спаси човечки живот, а гостиварци се веќе докажани во својата хуманост и несебичност, во тој поглед. Годишно на гостиварското подрачје се собирааат околу 1.400 единици на крв.
Уште во првите денови од новата 2020-та година, започна спроведувањето на крводарителни акции. Еден од најактивните колективи на полето на крводарувањето е ХЕС „Маврово“, чии вработени уште еднаш ја потврдија солидарноста и подготвеноста да даруваат од бесценетата течност. Во денешната акција беа собрани околу 25 единици на крв.


„Во ХЕС „Маврово“ годишно се организираат четири акции и во секоја од нив се собираат по околу 25 единици на крв. Вработените се секогаш хумани и расположени да се вклучат во акциите. Апелирам сите луѓе кои се здрави и подготвени да даруваат крв, да го сторат тоа, затоа што тоа е многу хумана работа, чувството е прекрасно кога човек знае дека е корисен и спасува нечиј живот.“, рече Стојче Илиески, координатор на крводарителите во компанијата, кој самиот има дарувано крв скоро 60 пати.
Крводарителната акција во ХЕС „Маврово“ се спроведе во соработка со Црвениот Крст Гостивар и службата за трансфузиологија.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 2 часа

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 22 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!