Поврзи се со нас

Вести

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Објавено

на

Израелски авиони ја нападнаа Газа, а палестинските милитанти истрелаа ракети врз израелските градови во текот на ноќта борбите продолжуваат втор ден, по повеќе од една година релативно мирен период долж границата.

Израел во петокот соопшти дека започнал специјална операција против палестинската милитантна група Исламски џихад, при што е убиен еден од високите команданти на групата во ненадејниот дневен воздушен напад врз висока зграда во градот Газа.

Во израелските напади загинаа уште девет Палестинци, меѓу кои најмалку четворица милитанти на Исламскиот џихад и едно дете, а ранети се 79 лица, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Палестинските милитанти истрелаа најмалку 160 ракети преку границата, соопшти војската, некои во трговскиот центар на Тел Авив. Израелската воздушна одбрана пресретнала поголем дел од проектилите, а неколку луѓе биле полесно повредени.

Официјален претставник на Палестинската управа поддржана од Западот ги осуди израелските напади.

„Ја повикуваме меѓународната заедница да интервенира и да обезбеди заштита на нашиот народ“, напиша на Твитер министерот за цивилни работи Хусеин ал Шеик.

Понатамошната ескалација во голема мера ќе зависи од тоа што Хамас, исламската милитантна група која ја контролира Газа, ќе одлучи да се вклучи во борбите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 7 часа

СП2022: „Петлите“ на „Гордиот Албион“ – „Лалињата“ на „Гаучосите“

Гостиварпред 10 часа

Гостиварско-Син со агресија и закани кон својата мајка

Македонијапред 14 часа

Рекорден број на новинари и медиумски работници на Изборното собрание на ЗНМ

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар вчеравечер приведено 21 годишно момче

Македонијапред 18 часа

Кардиоваскуларните болести и невролошките нарушувања најчести проблеми по прележан ковид

Вестипред 19 часа

Француските багети заштитени како наследство на УНЕСКО

Вестипред 20 часа

Православните празнуваат Воведение на Пресвета Богородица

Спортпред 1 ден

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 1 ден

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 2 дена

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 2 дена

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 2 дена

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 2 дена

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Гостиварпред 1 недела

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 4 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Гостиварпред 2 недели

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 4 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 2 недели

Украле „швајц“ апарат и го продале во отпад, приведени две лица во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена