Поврзи се со нас

Гостивар

За девет месеци во Гостивар се случиле околу 180 напади, тепачки и други нарушувања на ЈРМ

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово за првите девет месеци од годинава бележи намалување на прекршоците од областа на јавниот ред и мир за 4 проценти.

Вкупно регистрирани во овој период се 402 нарушувања (Тетово-221 и Гостивар-181), во кои биле инволвирани 478 сторители (Тетово-315 и Гостивар-163). Најголемиот број од прекршоците се целосно расчистени и заокружени со 355 барања за поведување на прекршочна постапка (Tетово-230 и Гостивар-125).

Најмногу од регистрираните нарушувања (258) биле во град и во нив биле инволвирани машки лица (452), меѓу кои и 19 малолетници, додека другите претежно биле на возраст над 25 години (349), соопшти полицијата.

Најбројни во овој период биле физичките напади (163), тепачки (37), карање, викање и непристојно однесување (28), навредување и омаловажување на овластено службено лице (28) и така натаму. Девет од регистрираните прекршоци во годинашното деветтомесечие биле во и околу училишта, што е за 6 помалку споредено со минатата година. Најчести места на случување на ваквиот вид прекршоци се улицата и угостителските објекти.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена