Поврзи се со нас

Вести Гостивар

За вакви натпревари постои кошарката – МЗТ Скопје има 2-0 против КК Гостивар

Објавено

на

  Како што беше повикот на КК Гостивар пред вечерашниот натпревар, така и се покажа. Кој беше виде, кој не беше ќе му раскажуваат. КК Гостивар загуби од МЗТ Скопје 86:92, но публиката го виде она што најмногу го посакува, борба до последен атом на силите и покрај поразот со аплаузи ги поздрави кошаркарите.

  Гостивар по којзнае кој пат покажа дека живее за кошарката. Спортската салата беше полуполна на час и половина пред натпреварот. Пред самиот почеток на мечот беше претесна да ги собере сите љубители на кошарката од регионот, па органите на редот беа приморани да ги затворат влезовите.

  Енергијата од трибините се пренесе и на теренот. КК Гостивар одлично го отвори натпреварот и ја доби првата четвртина, но долгата клупа, големиот ростер, предноста на сите позиции ја искористија гостите од Скопје и го свртеа резултат во своја полза. Полувремето заврши 35:50.

  Како се приближуваше крајот така МЗТ изгледаше дека рутински ќе го завршат натпреварот имајќи 19 поени разлика, но кошаркарите на Гостивар не го делеа истото мислење. Во ниту еден момент не помислија да се предадат. Влегувајќи во серија од 24-6 се стопи разликата на гостите. Тоа беше знак Младост да еруптира, атмосфера каква не може да се пренесе со зборови. Храбрата игра на „бело-сините“ само дополнително го распалуваше вулканот Младост – дури на минута пред крај резултатот беше 78:79… Се случи, што се случи „штрковите“ ја однесоа победата и се на чекор до финалето. Потребна им е само уште една победа.

  Напомена: Видеото е поставено со цел да се пренесе атмосферата од Младост, најмалку да се омаловажи некоја од екипите.

  Дамјан Стојаноски со 30 и Иве Иванов со 23 поени беа најрасположени кај МЗТ, Ефианаи со 21 и Костоски со 20 беа најпрецизни кај гостиварци.

  Ретки се моментите каде милениците се поразени, а публиката задоволна. Ова беше еден од тие натпревари.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 59 минути

  За една недела во Гостивар 156 новозаразени со корона

  Македонијапред 3 часа

  Влез во Бугарија од четврток со задолжителен негативен ПЦР

  Вестипред 3 часа

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Македонијапред 13 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 14 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 17 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 19 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 21 час

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 21 час

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 22 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 23 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 1 ден

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 1 ден

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 4 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена