fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Зачестија пожарите на отворено во гостиварско – апел до земјоделците и излетниците

Објавено

на

Изминатите две недели во гостиварскиот регион и на поширокото полошко подрачје зачестени се  пожарите на отворен простор каде гори сува трева, нискостеблеста вегетација и дрвја. По полињата пак, можат да се забележат потпалувања на стрништа, меѓи и отпадоци од чистењето на нивите.    Поради тоа, како и поради зголемената раздвиженост во околните шуми на подрачјето, Секторот за внатрешни работи повторно апелираше до земјоделците и сите други кои од најразлични потреби се движат на нивите или во шума да се воздржат од палење огнови и да не фрлаат неизгаснати опушоци или догорчиња.

„Ова, подеднакво се однесува и на излетниците, дрвосечачите, сточарите кои престојуваат или работат во шумите, зашто доволно е мала искра за да пламне огнена стихија од големи размери и со несогледливи последици. Уште еднаш потсетуваме дека предизвикувањето пожар, намерно или од невнимание, претставува кривично дело за кое е предвидена и повеќегодишна затворска казна.“, наведуваат од СВР.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!