fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зачин кој помага при настинки, ја зајакнува меморијата и имунитетот

Објавено

на

  Биберот е често се користи како зачин, но малку се знае за неговите здравствени придобивки.

  Црниот бибер содржи голем број на соединенија со антибактериски, антимикробни, антиинфламаторни и антиоксидантни својства кои благотворно делуваат на одржување на доброто здравје.

  Со оглед на тоа што е богат со фитохемикалии со лековито дејство, црниот бибер помага за подобрување на варењето, ја подобрува меморијата, а може да биде корисен и при слабеење.

  Се верува дека овој зачин може да биде корисна како додаток на редовната медицинска терапија за намалување на високиот крвен притисок, благотворно делува на регулирање на нивото на шеќер во крвта и ги ублажува проблемите со дишењето.

  Ги ублажува респираторните проблеми

  Антивоспалителното и антибактериското дејство на црниот бибер може да помогне при редовна препишана терапија и во лекување на респираторни заболувања како астма, отежнато дишење, синузитис, но и кашлица и настинка.

  Пиперинот во црниот бибер исто така може да го спречи развојот на бактерии кои предизвикуваат респираторни инфекции.

  Го регулира нивото на шеќер во крвта

  Една студијата објавена во Зборникот на Националната академија на науките во САД во 2016 година покажала дека пиперинот помага во регулирањето на метаболизмот на мускулното ткиво во мирување, што може да им помогне на дијабетичарите и да го олесни губењето на тежината.

  Исто така антиоксидансите во есенцијалното масло од црн бибер се покажале како корисни во борбата против дијабетес тип 2.

  Го подобрува варењето

  Црниот бибер го зголемува производството и лачењето на хлороводородна киселина во желудникот, што овозможува подобро варење и варење на храната. Се верува дека го зајакнува дигестивниот тракт, а со тоа го намалува времето потребно за транзит на храната.

  Го олеснува слабеењето

  Црниот бибер има својства кои можат да го стимулираат метаболизмот и да го зголемат производството на топлина, што заедно може да доведе до разградување на вишокот маснотии.

  Пиперинот кој се наоѓа во оваа храна, исто така, го поттикнува метаболизмот и поттикнува диференцијација на масните клетки, што резултира со губење на тежината.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 39 минути

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 1 час

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 2 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 4 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 4 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 4 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 5 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 5 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 6 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 7 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Вестипред 8 часа

  Во напад врз училиште во Тексас загинаа 19 ученици и двајца наставници

  Гостиварпред 18 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 19 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 19 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 7 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена