Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Здравите навики можат да го продолжат животот за 24 години

Објавено

на

Резултатите од истражувањето спроведено од Медицинскиот колеџ во Илиноис покажуваат дека усвојувањето на осум здрави навики во средните години можат да го продолжат животот за 24 години.

Научниците го испитувале влијанието на непушењето, здравата исхрана, добриот сон, управување со стресот, физичка активност, позитивни социјални односи со други луѓе, избегнувањето на алкохол и независност од опиоиди (аналгетици против силни болки).

Жените со сите осум од овие навики на 40-годишна возраст би можеле да живеат во просек 21 година подолго од жените без ниту една од овие навики, покажува студијата. Додека 40-годишните мажи со сите осум навики би можеле да очекуваат да живеат во просек 24 години подолго од оние кои ги прекршуваат сите. Навистина бевме изненадени од тоа колку може да се добие со усвојување на еден, два, три или сите осум фактори на животниот стил. Интересно е што дури и да не сте ги почитувале во помладите години, ако некои од овие навики ги усвоите по 40-тата година, тие прават разлика. Колку порано, толку подобро, но дури и ако направите мала промена во вашите 40-ти, 50-ти или 60-ти, тоа е сепак корисно, изјави водечкиот автор на студијата д-р Ксуан-Маи Нгуен.

Резултатите покажале дека физичката активност, непушењето и независноста од опиоиди имаат најголемо влијание врз животниот век. Оние кои редовно вежбаат имале 46 отсто помал ризик од смрт, непушачите 29 проценти, а 38 отсто оние кои немаат проблеми со опиоидите.

Минимизирањето на стресот, здравата исхрана, не пиење алкохол и добар сон се поврзани со 20 отсто помал ризик од умирање.

Здравите животни навики можат да ги спречат основните причини за хронични болести, кои би можеле да им помогнат на луѓето да живеат подолго, до осумдесеттите, а не до шеесеттите. Тоа би можело да заштеди пари за лекови и третман, наведе д-р Нгуен.

Истражувањето покажува дека 40-годишни мажи со ниту една од навиките за здрав начин на живот би можеле да очекуваат да починат на просечна возраст од 62 години, но оние со сите осум здрави навики би можеле да доживеат 86 години. Жените со ниту една од здравите навики би можеле да очекуваат да живеат до 66 години, но оние со сите осум би можеле да доживеат 88 години.

Здрави навики се поврзани со 87 отсто намалување на ризикот од рана смрт.

И двата пола би можеле да очекуваат околу 17 до 18 дополнителни години живот доколку ги имаат сите осум добри навики на 60 години.

Во истражувањето учествувале речиси 720.000 воени ветерани во САД, кои пополнувале прашалници за нивниот начин на живот и чии здравствени досиеја биле анализирани. Потоа биле следени субјекти на возраст од 40 до 99 години. Во студијата се земени предвид и 33.375 смртни случаи помеѓу испитаниците.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
видео емисиипред 6 минути

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска | Женски прашања

Македонијапред 6 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 8 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 11 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 12 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена