Поврзи се со нас

Здравје и убавина

10 причини зошто капинките се одлични за нашето здравје

Објавено

на

Неверојатните црни бобинки по кои најчесто посегнувавме како деца додека престојувавме со баба и дедо на село, освен освежувачкиот ефект, имаат големо влијание и на нашето здравје. Тие се богати со витамини и минерали, растителни влакна и антиоксиданси, кои се многу ефикасни за спречување на бројни болести.

  1. Капините се дури десет пати побогати со антиоксиданси од доматите или брокулата, што ги вбројува во првите десет најздрави намирници. Специфичниот антиоксиданс што го содржат – елагитанин – кој го нема речиси ниту една друга храна, се покажал како многу ефикасен во борбата против ракот.
  2. Овие мали бобинки се богати со полифеноли кои му помагаат на телото да се бори против слободните радикали и да ги спречи болестите на срцето и крвните садови.
  3. Силната виолетова боја на капините доаѓа од антоцијаните, кои со својата силна антиоксидантна активност благотворно делуваат на здравјето, особено на кардиоваскуларниот систем. Неговата улога во спречувањето на малигните заболувања е исклучително важна.
  4. Благодарение на високата содржина на диетални влакна, капините значително придонесуваат за намалување на ризикот од дијабетес, болести на дигестивниот систем како дивертикулоза, а се вреден сојузник во намалувањето на вишокот телесна тежина.
  5. Покрај влакна, семките од капини содржат и високо ниво на елагична киселина. Овој моќен антиоксиданс се бори против хроничните болести на различни начини. Истражувањата покажаа дека готвењето не ја уништува елагичната киселина, па џемовите и компотите го делат ова благотворно својство со целото овошје на капината.
  6. Ова моќно овошје е нискокалорично, но многу богато со витамини Ц, Е, фолна киселина и минерали, калиум, манган и магнезиум.
  7. Грст капини обезбедуваат осум грама диетални влакна, при што водечкиот пектин има корисен ефект врз намалувањето на нивото на холестерол.
  8. Поради својот нутритивен состав, на капините им се припишува антиинфламаторно и антибактериско дејство врз функциите на крвните садови.
  9. Капините го имаат водечкото место меѓу бобинките по нивото на фитоестрогени, супстанца која има потенцијална улога во спречувањето на ракот на дојката и грлото на матката.
  10. Капините содржат лутеин, најважната природна супстанца за здравјето на човечкото око. Го намалува ризикот од дегенерација на очите и го спречува развојот на катаракта. Дејствува како филтер за сончева светлина, апсорбирајќи ги опасните УВ зраци.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 12 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 14 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 16 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 17 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 17 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 19 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 20 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 21 час

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена